Ford Fusion – U.S.A. > Európa

Auto, ktoré vidíte na obrázkoch, je nový Ford Fusion. Pre americký trh. Že ste zvyknutí na Fusion ako na malý hatchback? No, veď ono sa ani nejdená o klasický Fusion, ale o nové Mondeo. A že týchto par riadkov pôsobí úplne nezmyselne a pomätene? Dovoľte mi vysvetliť vám celú túto situáciu.

Americký Fusion je vlastne nová verzia modelu, ktorý je v Európe tradične označovaný ako Mondeo. Toto vozidlo sa predstavilo na práve prebiehajúcom autosalóne v Detroite a dôvod jeho americkej premiéry je vcelku prozaciký. U.S.A. bude prvým trhom, na ktorom sa Fusion začne predávať a do Európy dorazí zhruba o rok neskôr pod názvom Mondeo. Auto je kompletne nové, nejde teda iba o vylepšenie karosérie, ktorá mimochodom pri pohľade spredu pripomína Aston Martin, ale zásadné technické zmeny prebehli aj pod ňou.

Medzi základné technické črty nového Fusionu, respektíve Mondea, patrí elektrický posilňovač riadenia či zavesenie zadnej nápravy typu multi-link. Čo sa týka výberu pohonných jednotiek, azda najväčšou novinkou bude možnosť zvoliť aj, dnes tak populárny, plug-in hybrid. Verzia s pohonom všetkých štyroch kolies je taktiež jednou z opcií. Keďže je reč o Amerike, je pochopiteľné, že Fusion bude debutovať s motormi spaľujúcimi benzín. Tie budú vybavené technológiou Ecoboost, ich objemy budú 1,6 a 2,0 litra. Výkon väčšieho z nich dosiahne veľmi slušnú hodnotu 173kW/237 koní. Menší agregát bude unikátny tým, že Ford pri ňom po prvý krát v histórií použije systém „štart-stop“ v kombinácii s automatickou prevodovkou.

V interiéri nového Fusionu sú použité kvalitné plasty a vlastne všetky materiály sú zasa o level vyššie, než tomu je u súčasného Mondea. Jazdné vlastnosti by vďaka novej zadnej náprave mali byť taktiež o kus lepšie.  Zostáva nám teda len si počkať, až nové Mondeo o rok dorazí aj do Európy, prípadne si naplánovať výlet do U.S.A. a zoznámiť sa s jeho identickým súrodencom Fusion.