Fiat predstavil modely 600e a Topolino

Fiat oslavuje narodeniny legendárneho modelu 500 a pri tejto príležitosti sa v Turíne rozhodli predstaviť hneď dva nové modely. Prvým je 600e, ktorý bude väčším súrodnecom elektrickej päťstovky. Druhou novinkou je malé Topolino. 

Fiat 600e je oproti modelu 500 o kus väčším autom. Ide totiž o crossover s dĺžkou 4171 mm. Pre predstavu o veľkosti dobre poslúži fakt, že táto novinka zdieľa podovozkový základ napríklad s Peugetom 2008. Dizajnový jazyk je takmer identický s modelom 500e, čo znamená okrúhle predné svetlá s predelom v polovici. Novinka však má smerovky, ktoré priamo nadväzujú do hlavných svetiel. Zadné LED svetlá majú elegantné integrované smerovky v tvare C. Boky a zadný nárazník sú decentne oplastované, čo vytvára dojem robustnosti. Pod kapotou bude pracovať elektromotor s výkonom 156 koní, čo je rozhodne fajn a 54kWh baterka by mala zvládnuť 400 km a nabíjanie 100kW rýchlosťou. To sú na papieri veľmi príjemne vyzerajúce čísla. K dispozícií budú prevedenia La Prima a RED. Obe sú veľmi nápadné a prvá ponúka oranžové lakovanie, ta druhá zasa červené. Kabína vychádza z menšej 500e, čo ale vôbec nie ja na škodu. Kvalitný 10,25″ displej, dvojramenný volant, masážne sedadlá či tlačidlové ovládanie prevodovky. 

Druhý nováčik, teda model Fiat Topolino, je súrodencom Citroënu Ami. Váži menej ako 500 kg a na dĺžku má iba 2535 mm, na šírku 1 530 mm. Ide teda o skutočne miniatúrne mestské presúvadlo šetriace priestor. Na nabitie prejde zhruba 75 km, čo ale na denný dojazd bohato stačí. Batéria má iba 5,4 kWh a maximálka je limitovaná 45 km/h. Interiér je skutočne minimalistický ale farebne a doplnkovo ide o veľmi milé a sympatické mestské vozidlo za cenu približne 10 000 eur. Odvezie dve osoby a obrovskou výhodou je, že niektoré krajiny, ako napríklad susedné Rakúsko, umožňujú tento druh áut šoférovať aj vodičom výrazne mladším ako 18 rokov. Topolino môžete mať aj v úplne otvorenej verzii bez dverí s plátenou strechou Dolcevita. Druhou možnosťou je klasická uzatvorené karoséria.