Ferrari Roma Spider je elegantné GT už aj bez strechy

Talianska automobilka Ferrari znova prekvapila. Prekvapila ale len veľmi jemne, lebo otvorenú verziu Ferrari Roma asi očakával každý. Nikto ale nečakal, že sa podarí spraviť až tak elegantný a nadčasový kúsok. Vo veľkom čerpá z kupé, ale to vôbec nevadí, vyzerá dokonale.

Celá predná časť Ferrari Roma Spider, rovnako aj tá úplne zadná, sú rovnaké s kupé, rozdielom sú hlavne možnosti otvorenia strechy. Systém na otváranie si vyžiadal veľa úprav, ale najväčšmi vidno, okrem strechy samotnej, zmenu tvarov okien vzadu a na bokoch. To, že predný štít je okolo okna je vystužený nie je vidno, ale pridáva to hmotnosti.

Ferrari Roma Spider nestratilo ani kúsok z elegancie, ale pri otvorenom vozidle ju pridalo. Ferrari sa modelom Roma Spider vrátilo ku strechám z látky, po rande s pevnými kúskami použitými napríklad na modeloch F8 a na 812.

Ferrari použilo interiér z klasického zatvoreného modelu Roma, čo sa dá len kvitovať. Pribudlo len ovládanie strechy. Strechu je možné zložiť a rozložiť za 13,5 sekundy pomocou elektromotorov a otváranie a zatváranie funguje až do rýchlosti 60 km/h. V Roma Spider je naviac aj ovládanie elektrického výsuvného deflektoru, ktorý pomáha znižovať turbulencie pri vyšších rýchlostiach a otvorenej streche. Jemné zmeny prichádzajú aj na sedadlách. V príplatkovej výbave bude možnosť zvoliť sedadlá s fúkaním teplého vzduchu na krk. Takto si budete môcť užiť jazdu v kabriolete aj počas pokročilej jesene. Jasné, so zavretou strechou môžete jazdiť aj v zime, ale teraz hovorím o jazde s nebom nad hlavou.

Pohon modelu má na starosti 3,9-litrový osemvalec s dvomi turbami, ktorý dokáže auto vystreliť na stovku za 3,4 sekundy. Tento údaj sa nelíši od údaju, ktorým sa prezentuje kupé. Na dvoch stovkách je už však o niečo neskôr. Ťažšia karoséria, ktorá pridáva 84 kilogramov vďaka mechanizmom sklápania a výstužiam je na tejto méte o 0,4 sekundy neskôr. Dvojstovka teda trvá 9,7 sekundy. Maximálna rýchlosť je však veľmi rešpektu hodných 320 km/h a znova je rovnaká ako v prípade kupé.