Faraday Future ide s FF 91 proti Modelu X od Tesly

Faraday Future je tá automobilka, za ktorou stojí konglomerát LeEco z Číny. A je to tiež tá automobilka, ktorá nemala žiadne auto, aj napriek 1400 zamestnancom. Teraz sa však situácia zmenila na výstave elektroniky CES jedno hodila do placu.

Nové auto FF 91 je vo fáze prototypu a reálne sa začne predávať v roku 2018. Bude asi rovnako veľké ako Tesla Model X. Dobre, bude dlhšie o 12 centimetrov. Taktiež sa dá spoľahnúť, že tvary, ktoré sú na tom, čo predstavili budú takmer totožné so sériovou produkciou. Jedine môžeme zabudnúť na kamery miesto zrkadiel, keďže legislatíva takúto vymakanú vec nedovoľuje.

Futuristické tvary prinášajú koeficient odporu vzduchu 0,25. Tesla Model S a Prius majú síce 0,24, ale majú tiež menšiu čelnú plochu. Na karosérii je viacero zaujímavých prvkov, napríklad sú nimi plutvy na poslednom stĺpiku karosérie, ktoré nápadne pripomínajú prvky na BMW i8. Aerodynamiku majú zlepšovať aj dve antény na streche s tvarom hrbov.

FF 91 stojí na 22 palcových diskoch schopných zmeniť tvar kvôli optimalizácii obtekania vzduchu. Šialenosť. Menej šialený je podvozok s batériami uloženými v podlahe. Vnútri tak nájdete úplnú rovinu a agregáty sú priamo pri kolesách. Ďalšou šialenosťou je celkový výkon sústavy. 772 kW (1050 k) a 1800 Nm je teda viac ako má aj Tesla Model X P100D. FF 91 sa dostane na stovku za 2,5 sekundy. Na také obrovské auto celkom príjemný čas. Teda strašidelne krátky čas.

Podľa európskeho jazdného cyklu dá na nabitie 130 kWh batérií elektromobil až 700 kilometrov. Li-ion sústavu dodáva LG Chem. Veľké batérie potrebujú dlhé nabíjanie. Podľa predstaviteľov automobilky je nabitie možné z 240 voltovej siete v priebehu 4 a pol hodiny.

Z technológií neprekvapí implementácia autopilota, veď ho má aj Tesla. Ale zvláštnejší je valet systém. Ten zaparkuje sám po vystúpení vodiča. Ako zaplatí parkovné ešte známe nie je. Systém na vhadzovanie mincí do automatov sa zatiaľ nedostal do fáz testovania.

Elektromobil má stáť medzi 150 a 200 tisíc dolármi. Takže uvidíme, čo z neho bude reálne.