Hyundai Tucson FL 2024 EU

Facelift Hyundaiu Tucson je už aj európsky

Hyundai Tucson je na cestách celkom častým zjavom. Nie je to len o novej generácii, ale aj o tej predchádzajúcej. Lenže nová už je na trhu tak dlho, že prináša modernizáciu. Zasiahla nielen vonkajší vzhľad, ale najmä interiér a dokonca aj technologickú výbavu. A do Európy prichádza po predstavení pre domáci kórejský trh.

Úplne prvé, čo na aute uvidíte, je, že sa zmenila kompletne predná časť. Hyundai zvolil úplne iné sito, ale zachoval denné osvetlenie, ktoré sám označuje anjelské krídla. Sú ale trochu inak prevedené a celá maska pôsobí hranatejšie. Pripomína skôr americký pick-up Hyundai Santa Cruz. Zmenili sa aj predné svetlá, čoho dôkazom je použitie nových maticových LED segmentov, ktoré ešte lepšie osvetlia cestu a neosvetlia priamo oči okoloidúcich vodičov.

Zvonka toho nebolo treba veľa meniť a vzadu sa zjavne nič nezmenilo, dôležitejšie je aktualizovanie vzorkovníka farieb. Rovnaké zmeny, ako sa udiali na štandardných verziách sú aj vo výbave N line, ktorá prináša dynamickejšie prevedenie tvarov. A prináša aj nové 19-palcové zliatinové disky.

Tucson mení vnútro

Do interiéru vozidla sa môžete dostať nielen kľúčikom, ale zvládnete to aj bez neho. Hyundai Tucson totiž podporuje už aj digitálny verzie 2,0, ktorý dokážete nahrať do svojho mobilného telefónu a z niekoľkých metrov dokáže ti otvoriť, prípadne viete bez klasického kľúča aj naštartovať. Táto funkcia sa na náš trh dostane trochu neskôr, nie pri samotnom uvedení do predaja.

Automobilka v interiéri modelu Tucson siahla po úplne novej prístrojovej doske s výraznou inšpiráciou v elektrických modeloch Ioniq 5 a Ioniq 6. Vlastne aj nová Kona má podobný interiér. Znamená to, že dva 12,3-palcové displeje sú pod jedným krycím sklom a dokážu pred vodičom zobrazovať kompletný prístrojový štít, ale zároveň v strede dokážete dotykom ovládať informačno-zábavný systém. Aj ten sa trochu zmenil, ale nie je to až tak zásadný skok vpred.

Zmenený je aj panel ovládania klimatizácie. Ako? Je viacfunkčný a prepínate na ňom nielen prvky klimatizácie, ale aj skratky z dotykového displeja. Prevodovka a jej prepínanie sa presunuli z stredového tunela na stĺpik riadenia, podobne ako to majú aj spomenuté elektrické vozidlá. Veď miesto pôvodných tlačidiel zaujali rôzne odkladacie priestory a nabíjacie plochy. Hyundai hovorí aj o zmene obkladových líšt, ale hlavne o výmene volantu za nový s tradičnejším tvarovaním.

Motory

Interiérové zmeny sú tie najvýraznejšie. Zmeny v pohonných jednotkách našťastie nenastanú, takže každý zo zákazníkov môže zvoliť buď pohon benzínovými agregátmi, naftovým motorom, prípadne full hybrid, alebo aj plug-in hybrid. Práve do hybridných verzií sa dostane nová systémová výbava zohľadňujúca Geofencing, ktorá automaticky dokáže, v zvolených miestach, prepnúť z benzínového na elektrický pohon. Môžete si takto nastaviť bránu do garáže, alebo aj vstup do mestskej časti. Je to len na vás, prípadne na miestnom zriadení, ktoré určuje dané limity.

Hyundai oznámil, že výrobu vylepšenej verzie modelu Tucson začne už tento mesiac v Českej republike, vo fabrike v Nošoviciach. Tento mesiac majú byť známe aj slovenské ceny a reálne prvé kusy sa na náš trh dostanú už v máji.