Donkervoort F22: 2,15g v zákrute a 666 koní na tonu

Holandska firma Donkervoort vyrába autá, ktoré kedysi stavala na základoch klasického Lotusu 7. Prešla však výrazným vývojom a odvtedy šokovala vždy zaujímavými novými modelmi. Takým bol aj D8 GTO, ktorý aktuálne odchádza do dôchodku. Nahradí ho úplne nový model F22, ktorý s tým predchodcom nezdieľa ani jednu skrutku. Toľko teda tvrdí výrobca.

Nové vozidlo je pomenované podľa piatej generácie stíhačiek americkej produkcie F22. A má na to plné právo, lebo na stovku zrýchli za 2,5 sekundy. Vďačí za to nielen nízkej hmotnosti 750 kg, ale aj pohonnej jednotky. Tá pochádza z koncernu Volkswgen, presnejšie je od Audi. Ale využíva ju aj model Cupra Formentor VZ5. Radový 5-valec s objemom 2,5 litra dosahuje v implementácii v tomto šialenom automobile výkon až 367 kW (500 k). Celý výkon smeruje na zadné kolesá a ako prostredník prichádza nielen 5-stupňová manuálna prevodovka, ale aj zadný samosvorný diferenciál Torsen. Ak by niekoho zaujímala maximálna rýchlosť, tak tá je 290 km/h.

Vďaka zaujímavému podvozku dokáže Donkervoort F22 zvládnuť bočné preťaženie až 2,15 G. To je dosť na spôsobenie nevoľnosti pasažierovi. Za týmto je však aj nový skelet tvorený tenkostenným trubkovým rámom vystužením karbónovými vláknami, ktorý zdvojnásobuje tuhosť oproti predchodcovi. Pneumatiky Nankang sú obuté na 18-palcových diskoch vpredu a 19-palcových diskoch vzadu a tiež prispievajú ku celkovým jazdným vlastnostiam.

V tomto aute je všetko mechanické. Dokonca nemá ani posilňovač bŕzd. Štvorpiestikové strmene vpredu sa zahryzávajú do oceľových kotúčov a pri brzdení dokážu spôsobiť preťaženie až 1,2 G. Infotainment, rovnako ako posilňovač riadenia, sú príplatkovou výbavou. Veď toto auto má byť najviac analógové a jednoduché ako sa to dá.

Ak ho chcete, tak musíte zaplatiť základnú cenu 245 000 €, ktorú dokážete niektorými príplatkovými prvkami zdvihnúť o ďalších 100 000 €. Musíte sa však poponáhľať, lebo prvých 50 kusov sa predalo ešte pred samotným uvedením vozidla a holandská firma plánuje výrobu už iba 25 ďalších kusov. Výrobca prinesie prvé kusy zákazníkom už v januári 2023.