Dacia Dokker detailnejšie a s viac fotkami

Dacia Dokker je tým modelom, ktorý má lowcostového rumunského výrobcu zaevidovať v kategórii malých úžitkových vozidiel. Po Pick-upe bude toto druhý zástupca pracantov. Ak samozrejme nerátame zaplechovaný Logan MCV. Tak potom tretí.

Dokker vyzerá podobne ako Lodgy, čo je osobné MPV výrobcu a síce nevyhrá žiadnu súťaž krásy, ale takéto línie tak ľahko nezostarnú a sú stále príjemné. Nové auto bude mať dve vyhotovenia. Klasický nákladný plechový van bude v ponuke po boku presklenej päťmiestnej verzie, ako to je zvykom aj u konkurentov.

Dacia mala z čoho čerpať, materský Renault má totiž s takýmto modelom dlhoročné skúsenosti. Nový model bude mať 4,36 metra na dĺžku, 1,75 do šírky a výška 1,81 metra zabezpečí, že na parkoviskách bude vytŕčať ako priemerné SUV. Ľahšie sa preto bude hľadať.

Od vnútra asi nikto nebude očakávať luxus na štýl Bentley a Rolls-Royce. Základné plastové detaily ale budú odolné a tiež ľahké na údržbu. Presvedčivým argumentom bude objem ložného priestoru pri dvojmiestnom usporiadaní, celých 3300 litrov. Vyššia výbava bude mať chrómové lišty a navigačný systém Media Nav.

Kapota bude ukrývať jeden zo štvorice motorov. Benzínový základ bude 1,6 MPi asi nebude dostupný v Európe, lebo tomu nasvedčujú aj parametre, výkon 60,5 kW (82 k) a krútiaci moment 134 Nm. Silnejší 1,2 TCE s 85 kW (115 k) a 190 Nm mať určite budeme. Naftu spaľujúce agregáty budú dva. Teda vlastne jeden, ale s dvoma výkonmi. Klasický, overený 1,5 dCi ponúkne buď 55 kW (75 k) a 180 Nm, alebo 66 kW (90 k) a 200 Nm.

Finálny verdikt? Po skúsenostiach s Loganom vo verzii Pick-up sa naň veľmi tešíme, pretože ten bol výborné auto, aj keď pár ľudí tomu nedokáže uveriť. A bonus Dokkeru? Je založený na platforme materského Renaultu Kangoo. A presne na tej istej je postavený aj Mercedes-Benz Citan. To o niečom hovorí, nie?