Cupra na okruhu Terramar ukázala náhľad do budúcnosti

Nie všetky zahraničné pracovné cesty sú rovnaké. Väčšinou som ale zažil tie, kedy nebolo na nič čas a to, čo som stíhal popri programe nastavenom naozaj intenzívne bol krátky spánok v noci. Event Cupra na okruhu Terramar v španielskom Sitges bol však úplne iný. Po prílete a pohľade na hodinky som zistil, že mám ešte čas.

Jasné dve noci za sebou som spal 6 hodín dohromady, ale to nie je dôvod na spánok počas dňa, všakže? Prehovoril som Davida z Autográtisu a vyrazili sme do mesta, konečne som v Barcelone videl všetky Gaudího budovy, ale na Parc Guell mi nezostal čas. Konečne som naživo videl katedrálu Sagrada Familia, dom Casa Batlo a dom Casa Mila. A po naozaj brutálnom 20 000-krokovom výlete som sa vrátil, nachystal a vyrazil autobusom na okruh.

Po úvodnom privítaní sme mali za úlohu znova kráčať, z úvodnej haly do špeciálnej zrkadlovej budovy v strede okruhu. Po ceste som si mohol pozrieť všetky aktuálne modely automobilky, vrátane tých, ktoré jazdia elektrické preteky. Klopený okruh Terramar je akýmsi základným kameňom automobilky Cupra, ktorý bol pred štyrmi rokmi pri zrode značky. A preto nečudo, že sa akcia The Unstoppable Impulse koná práve tu.

Úvodný príhovor Wayna Griffithsa, riaditeľa automobilky, je sumárom dosiahnutých úspechov a spoluprác s jednotlivými mestami, krajmi a všetkými zainteresovanými. Ale okrem tohto sumáru som tu predsa kvôli niečomu inému. Cupra má vraj predstaviť vizáž troch modelov, prichádzajúcich v nasledovných troch rokoch. Toto očakávanie sa naplnilo a dokonca sme všetci mohli vidieť aj facelift modelov Cupra Leon a Cupra Formentor.

Cupra Terramar

Nový model, ktorý príde v roku 2024 bude pomenovaný presne po tomto okruhu, na ktorom som si ho mohol, aspoň z diaľky, naživo pozrieť. Nový model má omnoho dynamickejšie línie ako súčasná Ateca a, čo je dobrá správa, príde aj so spaľovacími motormi.

Vozidlo s dĺžkou 4,5 metra bude poháňať buď mild-hybridná benzínová pohonná jednotka, alebo plug-in hybridný systém. Cupra hovorí, že plug-in hybrid by na jedno nabitie mal zvládnuť až 100 kilometrov. To znamená, že v ponuke bude nová generácia plug-in hybridu a nie tá, ktorá je v autách aktuálne. Je to celkom logické, veď na prípravu má automobilka ešte stále dva roky.

Tavascan

Väčšie SUV kúpe na elektrickú energiu sa ukáže tiež v roku 2024 vo svojej sériovej podobe. Mala by byť presne rovnaká ako táto, ktorú som mohol vidieť na evente. Reálne treba povedať, že charakteristický dizajnový prvok, tri trojuholníkové segmenty v predných svetlách Tavascanu naozaj sedia.

Model bude približne rovnako veľký ako sesterské alternatívy v ponuke Volkswagenu. Bude tiež na platforme MEB a predpoklad je, že bude mať aj podobné pohonné sústavy. To by mohlo znamenať pohon všetkých kolies s výkonom 220 kW (299 k) a batériu s kapacitou okolo 80 kWh. Zaujímavý je aj interiér, ktorý však automobilka ukázala len na vizualizácii na obrovskom displeji na pódiu. Takže to je vlastne paralela s prístrojovou doskou s obrovským displejom v strede.

UrbanRebel

Veľká novinka s malými rozmermi príde v roku 2025 a ponúkne na dĺžke 4,03 m priestor pre štyroch pasažierov. V ponuke bude s pohonom prednej nápravy a platformou s označením MEB-Small. Toto malé elektrické vozidlo ponúkne výkon 166 kW (225 k) a zrýchlenie na stovku bude trvať 6,9 sekundy.

Dojazd má byť na úrovni 440 kilometrov. Nový model sa vo veľkom spolieha na recyklované materiály a bio zložky použité pri výrobe jednotlivých prvkov čalúnenia. Naviac treba spomenúť, že automobilka sa pri výrobe bude orientovať aj na technológiu 3D tlače a 3D tkania. Na koncepte by sa už vizuálne nemalo toho veľa meniť a mal by byť v rovnakých tvaroch dotiahnutý do sériovej produkcie.

Cupra Leon a Cupra Formentor

Veľkým prekvapením však bolo aj predvedenie novej tváre pre Leon a Formentor. Oba modely sa inšpirujú žraločím nosom Terramaru a prinášajú veľmi podobné línie aj na svoje predné časti. Priznám sa, Formentor som veľmi dobre nevidel, lebo mi ho zakrýval Terramar, ale celá ponuka Cupry bude mať veľmi podobnú vizáž prednej časti. Na Leone je vidno aj nové trojuholníkové svetelné prvky a tiež zjednodušenú masku chladiča. Predpokladám, že inovovaný Leon sa v ponuke ukáže už v priebehu budúceho roka, čo by bolo celkom logické, vzhľadom na začiatok púte modelu v roku 2020.