Bratislavský autosalón je kvalitnejší ako minulý rok

Bratislavský autosalón je tento rok znova v termíne po tom v Ženeve. Veď by sa aj na Slovensko mohlo dostať pár noviniek. Viacerým automobilkám sa to podarilo a dve dokonca predviedli rovno európsku premiéru, ukázali autá, ktoré ešte nikde inde nebolo možné vidieť. Autosalón sa oproti minulému roku zlepšil, jednotliví vystavovatelia zlepšili expozície, niektorí pribudli. Super. Ale Exclusive Salon je tak trochu fail. Vrtuľník, dva Rollsy, dve Bentley, Aston, Lambo a Tesla, plus pár štvorkoliek a čln. Nič viac. Mohli k tomu kľudne pripojiť aj ten klobásový stánok.

Tradične sme pripravili galérie, podľa známeho kľúča, najskôr automobilky, ktoré môžete nájsť aj v testoch, potom ostatné v jednom mixe. Ale akosi nám tam chýbal napríklad Seat.

Citroën a DS

Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie je veľká udalosť. To vie aj koncern PSA, ktorý zabezpečí práve prevoz všetkých, ktorých treba, z letísk a do rokovacích sál, čiže komplet zabezpečí personálnu logistiku. Práve na to bude slúžiť flotila nových SpaceTourerov. Úprimne, výstavná premiéra nového modelu DS3 je oproti SpaceToureru trocha v tieni, lebo nie je úplnou novinkou, veď sme ju už stihli aj vyskúšať.

Ford

O premiérach Fordu sme písali. Takže si to rýchlo zopakujme. Focus RS, Mondeo Hybrid (s cenou rovnakou ako má naftový dvojliter), Edge a Ranger. Každa z noviniek vyzerá veľmi dobre a zo stánku Fordu sa dala expozícia fotiť aj z vtáčej perspektívy. Good job!

Honda

V Honde svoje čestné miesto mal nový terénny motocykel Africa Twin. Ale stále zostával v tieni Civicu Type-R s dokonalým červeným lakom. Keď tak rozmýšľame, tak na nové CTR nie je žiadna voľba farby zlá. So žiadnou nespravíte chybu.

Hyundai

Kórejský výrobca priviezol práve do Bratislavy inovovaný Hyundai Grand Santa Fe. Zažil európsku premiéru, čo je celkom silný úspech. Lenže ako novinka na našom trhu nebol jediný. Ešte sa ukázal aj hybridný Ioniq. A stále nekončíme, automobilka predstavila aj novú generáciu Elantry, ktorá je širšia a nám tvarom svetiel trochu pripomínala Jaguar.

Mercedes-Benz

Mercedes mal asi najviac áut v expozícii. Dobre, možno ešte Volkswagen, ale lahôdok sme najviac našli asi pri trojcípej hviezde. Okrem Mercedes-Maybachu pútal pozornosť extrémny G500 4×4 na druhú. A automobilka vo výstavnej premiére predviedla aj S Cabrio, SL a SLC. Naozaj, expozícia, ktorú na autosalóne neradno obísť. Ani sa to veľmi nedá, lebo hneď po východe zo schodiska láka práve hyperluxusným sedanom.

Nissan

Najväčšou peckou je asi premiéra Nissanu GT-R pre modelový rok 2017. Je v Bratislave prvýkrát v Európe. Ale ešte väčší šok predstavuje Nissan Juke-R. Stojí cca 600 tisíc eur a môžete si ho zblízka pozrieť!

Peugeot

Prezentácia sa niesla v podobnom duchu ako u koncernových kolegov. Síce môžete vidieť 2008 DKR, či 208 na rally, ale väčší význam bude mať facelift modelu 2008. A to bude stále nič oproti významu modelu Traveller. V parádnej oranžovo-červenej by mohol oživiť flotilu behajúcu pri príležitosti Slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Renault

Nový Mégane, nový Mégane GT, Captur, Kadjar. To nebolo všetko, centrum expozície mal zabraný nový Talisman s karosériou kombi, čiže Grandtour, ako túto verziu automobilka označuje. Vyzerá výborne. A sedan sa osvedčil aj v teste.

Škoda

Český výrobca predstavil nového riaditeľa. Ale nebol zďaleka jedinou novinkou, prezentovanou na tlačovke. Ešte sa pár minút slávy ušlo aj ScoutLine pre Fabiu a Rapid. Lenže to je akosi normálne a v tieni inej novinky. Superb Sportline bude dostupný s väčšinou agregátov v ponuke a v červenej vyzerá asi najkrajšie zo všetkých Superbov. Nemusíte smútiť, že nebude Superb RS. Stačí kúpiť 2,0 TSI a balík Sportline. To je adekvátna náhrada!

TODOS

TODOS nepredáva len americké autá, ale prezentoval hlavne tie. Veď ostatné už na autosalóne boli. Úplne padala sánka z Corvette kabrioletu, ale ešte viac z Cadillacu CTS-V.

Volkswagen úžitkové

Najkrajší Transporter je dvojfarebný. A tajne dúfame, že sa dostane aj do novinárskej flotily. Veď na fotkách bude vyzerať úplne vymakane! Sivé autá neboli na prvý pohľad také výrazne, ale na druhý sa dobre vynímal aj Caddy Alltrack. Lenže to, čo bolo v rohu bol úplne najbrutánejší VW v expozícii. Bola tam California!

BMW

BMW bolo pod taktovkou Group M. Ale predstavilo štýlovo M2, ktorá asi pri pohľade na nemeckú ekoplaketu prišla po vlastnej osi. Biela sa síce na ňu úplne nehodí, ale aj tak je brutálna! Viac ako súťažný špeciál. Ale porovnateľná brutalita ako Isetta.

DJ Mix ostatného

A ešte pár od Adama Slobodníka