Bajaj RE60 – A z Tata Nano je miss universe

Pár rokov dozadu oznámil Renault, že v spolupráci s indickou automobilkou Bajaj vyvinie model, ktorý bude stáť do 2000 eur. Podobne ambiciózne bolo ešte dávnejšie vyjadrenie, že s Daciou postaví auto do 5000 eur. A to vyšlo celkom obstojne, tak ľudia v Renaulte nevyzerali ako blázniví panáci hovoriaci o nezmysloch.

Po štyroch rokoch sa to podarilo. Na New Dehli Auto Expo sa tento sen podaril. Predstavil sa model Bajaj RE60. Áno, škatuľa od topánok bola hlavným zdrojom inšpirácie dizajnérov. Vážne, je to najefektívnejšia cesta ako vpratať dnu aspoň štyroch ľudí.

Auto, teda vlastne také mláďa auta meria na dĺžku 2752 mm, na šírku 1312 a na výšku 1650 mm. Naozaj to je iba taký zárodok. Váži 400 kilogramov a ani motor mu nedorástol. Má objem ako väčší skúter v Európe.

Dvesto centimetrov kubických, číslom 200 poskytuje, znova skútrových, 15 kW (20 k). Bajaj sa vďaka nízkej hmotnosti dostane s takouto strojovňou až ku hranici 70 km/h. Aspoň, že spotreba je iba 2,8 litra na sto kilometrov a emisie sú 60 gramov CO2 na kilometer.

Šéf automobilky Bajaj, Rijav Bajaj povedal pre Economic Times, že konzorcium Renault-Nissan ešte tento skvost nevidelo, ale bude ho môcť vyrábať a predávať pod vlastnou značkou. Prečo by to ale mali chcieť?

Cenu sa teda podarilo stlačiť a očakáva sa, že bude okolo spomenutých 2000 eur. Kto ale bude zákazníkom požadujúcim takéto čudo? Možno tak taxikári v Indii, ktorí teraz používajú tuk-tuky.

Podľa výrobcu je 5 dôvodov pre existenciu RE60:
1.    Viac ako 100 000 Indov zahynulo kvôli emisiám škodlivých plynov,
2.    Vozidlá sú zodpovedné za 70 percent znečistenia vzduchu v mestách (v Indii)
3.    Hybridy sú drahé a potrebujú veľké dotácie a aj tak si ich môže máloktorý Ind dovoliť
4.    Elektrické autá síce majú nulové emisie, ale emisie vznikajú v procese výroby auta a energie
5.    Čas bojovať so znečistením je teraz
Nejaký marketingový guru sa musel dobre zamyslieť a asi aj niečo pohuliť.

Fotky – Indian Autos Blog