Americké Mondeo schudlo na 1,2 tony

Nové Mondeo sa ešte v Európe nepredáva. Ale jeho americký brat Fusion už nejaký piatok brázdi cesty. Americká odnož automobilky zapracovala spolu s americkým ministerstvom energie a predstavila Lightweight Concept Car so základom práve vo Fusione.

V Európe by sa také niečo mohlo volať po vzore Gallarda Superleggera. Ale úspora hmotnosti bola celkom značná. Auto zhodilo skoro štvrtinu hmotnosti, teda konkrétne 23 percent. V absolútnych číslach to je 363 kilogramov úspory a nová hmotnosť 1195 kilogramov. Stále to zostalo skoro 5-metrové auto.

Novými konštrukčnými prvkami boli extrapevná oceľ, hliník, horčík a samozrejme karbón. Miesto zadného skla je polykarbonát a bočné okná sú tenšie. Pod prednou odľahčenou kapotou sa schováva litrový EcoBoost, tiež s nízkou hmotnosťou. Ľahké auto jazdí na diskoch s priemerom 19 palcov, ale rozmerom pneumatík iba 155/70. Ak sa rozmer zdá divný, tak už to nie je jednoznačné, lebo ho má aj BMW i3. Len medzi nami, na takých úzkych kolesách vyzerá naozaj smiešne.

 A teraz niečo kompletne odlišné, ako zvykli prehlásiť v Monty Python’s Flying Circus. Po ekologickej lekcii treba svet vyvážiť niečim adekvátnym. A čo môže byť vhodnejšie ako Ford Galaxy vrhajúci plamene. Killer Racing Race Developments znamená aj motor z Focusu RS Mk2 pod prednou kapotou. To vonkoncom nie je tradičný naftový dvojliter. Tie plamene nie sú samozrejme z výfuku, ale zo špeciálneho systému na grilovanie. Nám by stačil taký Galaxy aj bez ohňov na mieste. Veríme, že pri drsnej jazde by čo-to vypľul aj normálne.