Akurát na kabriosezónu: Lambo Aventador Roadster

Lamborghini ukázalo novú otvorenú verziu zo svojho najvýkonnejšieho auta. Lamborghini Aventador LP700-4 Roadster už tohtoročnú otvorenú sezónu nestíha. To je asi aj dôvod, prečo sa začína predávať až v lete budúceho roka. Vlastne asi to až taký problém nebude. Veď aj keď je u nás zima, vždy sa nájde miesto, kde je teplo a dá sa pojazdiť aj s otvorenou strechou.

Oproti Murcielagu Roadster má Aventador lepšiu strechu. Miesto plátennej obdoby naťahovacieho dáždnika totiž využíva karbónový hardtop. Ľahšie nasadzovanie je len jedným benefitom. Druhým bude možnosť dosiahnutia vyššej rýchlosti v uzavretom stave. Celý hardtop má hmotnosť iba 6 kilogramov a využíva technológiu Forged Composite, čo znamená materiál s nízkou hustotou, ale pevnosťou väčšou ako titán.

Zadné okno s elektrickým ovládaním slúži ako deflektor. Obmedzuje nežiaduce prúdenie v kabíne a tiež znižuje hlučnosť. Malý deflektor je aj na vrchnej hrane predného okna, čo by malo samo o sebe stačiť na zabezpečenie komfortu pri jazde bez strechy.

Dizajn krytu motora najlepšie ukáže pohľad zhora. Už nie je jedno krycie okno, ale dve, jedno na každej strane. Komplikované tvary vytvárajú dramatický efekt. Farba, ktorú zvolila automobilka na prezentáciu je Azzuro Thetis, rovnaká, akú mal model Miura Roadster v roku 1968.

No a samostatnou kapitolou je motor. Je to stále 6,5 litrový V12, ako v kupé, ale má pár noviniek. Teda okrem, už štandardného, spojenia so sedemstupňovou automatickou prevodovkou. Pri takomto aute jednoznačne prekvapí systém Start-stop. Ešte väčším šokom je vypínanie valcov. Oba systémy bude možné našťastie deaktivovať. Za 300 000 eur už asi budúci majiteľ nebude riešiť pár litrov hore-dole.