Volkswagen T7 California má konečne posuvné dvere aj vľavo

Volkswagen California je rozhodne medzi kempovacími vozidlami pojem a je synonymom toho, čo kedysi predstavovali autá na Woodstocku a podobných iných festivaloch. V súčasnosti sa do popredia konverzii dostáva nová generácia T7 California, ktorá ale nie je ešte sériovým vozidlom. To, čo Volkswagen predstavil, je iba koncept s tvarmi, čo sa už nebudú veľmi meniť do produkčnej fázy.

Základ pre novú generáciu T7 California prináša Volkswagen T7 Multivan. Ten už má v základnej výbave posuvné dvere na oboch stranách a preto je toto usporiadanie aj modeli T7 California. Je to úplne prvýkrát, čo automobilka použila posuvné dvere na ľavej strane. Doteraz boli kompletne zapratané tieto priestory masívnou kuchyňou. Kuchyňa je síce trochu menšia, ale stále je použiteľná a dá sa vďaka dvojici dverí využívať aj vnútri, aj vonku.

Z oboch strán je teda prístupný nielen varič a umývadlo, ale aj chladnička vďaka šikovnému výsuvnému koľajnicovému prevedeniu. Naviac interiér konceptu T7 California prináša rôzne výsuvné stolíky a odkladacie priestory. Ak by ste chceli, tak v kuchyni nájdete aj zásuvku na 230 Voltov.

Predné sedadlá sú štandardne otočné a dokážu tak vytvoriť obývaciu izbu pre štyroch. Zadné sedadlá sa dajú zase sklápať a vytvoria tak celkom rozumné lôžko pre dvoch. Ďalšie dvojmiestne lôžko sa dá pridať vyklopením strešnej časti.

Všetko v interiéri viete ovládať cez dotykový displej na otočnom ramene v zadnej časti, ale rovnako môžete využiť na ovládanie aj aplikáciu v mobilnom telefóne.

Vďaka posuvným dverám navyše vznikla za prednými svetlami akási ulička a Volkswagen hovorí o troch zónach vozidla. Napravo pri aute je zóna, ktorou budete každodenne nastupovať a vystupovať. Druhá zóna je interiérová a tretia zóna je na ľavoboku auta, pričom tu je aj reálna veľká markíza, nie iba výsuvný látkový trojuholník. Vďaka osvetleniu interiérového priestoru LEDkami je pohľad na T7 California strhujúci najmä počas západu slnka a tesne po ňom.

Každému je asi jasné, že tak ako to je pri T7 Multivane, bude aj T7 California stáť na podvozkovej platforme MQB upravenej pre úžitkové účely. Dopredu je tiež zrejmé použitie motorov na benzín s objemami 1,5 a 2,0 litra, ale aj naftového štvorvalca s objemom 2 litre. Pikoškou bude prvýkrát použitie plug-in hybridu s batériou umožňujúcou dojazd až 50 km. Plug-in hybrid bude zároveň najvýkonnejšia pohonná sústava v hre T7 California. Bude mať výkon až 160 kW (218 k).

Aj keď toto je len koncept, je až príliš produkčný. VW oznámil, že nová generácia T7 California príde už v roku 2024 a bude konkurovať novým aj zabehnutým hráčom. O cene je teda ešte príliš skoro diskutovať.