Volkswagen Passat má Performance zadnú nápravu

Volkswagen už dávno, teda v septembri, oznámil ceny nového sedanu a kombi s názvom Passat. Generácia s číslom osem sa už začala predávať, dokonca v Nemecku doručili prvý kus. Bol to kombík, samozrejme s motorom 2,0 TDI a výkonom 103 kW na plecháčoch s puklicami. Ale proti voľbe majiteľa žiadna námietka. Na výber je až 12 druhov zliatinových diskov. Farba pripomína jednu knihu, ale odtieňov šedej je trochu menej, iba 8, jedna z toho s nádychom modrej, jedna s nádychom hnedej. A ešte tmavočervená. Jediná výraznejšia farba…

Okrem nového vzhľadu, nižšej hmotnosti a nových agregátov prinesie niektoré novinky, ktoré zatiaľ Passat nemal. Najviditeľnejšou sú hodinky v strede prístrojovej dosky ako odkaz na Phaeton. Ale tie nič nerobia, len tikajú. Zaujímavejší je infotainment pod ním. Zobrazuje aplikácie z mobilu cez MirrorLink, či prepája niektoré informácie s tými v domácom počítači. Dá sa využiť aj StreetView, Google Maps a podobné vychytávky. Browsovanie je možné cez samostatnú SIM kartu so slotom v odkladacom priestore pred spolujazdcom. Passat samozrejme dokáže vytvoriť Wi-Fi spot so šifrovaním.

Zaujímavý je aj systém kamier s 360-stupňovým pohľadom zvrchu prevzatý z Touaregu. Sedan aj kombi dokážu sami zaparkovať, ale čo viac, v ponuke je aj Trailer Assist. Systém dokáže zacúvať s prívesom. Stačí zvoliť uhol pomocou ovládača nastavenia spätných zrkadiel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bezpečnosti okrem LED predných svetiel pomáha aj systém rozpoznania chodcov. Funguje do 60 km/h, takže ak budete niekoho chcieť naschvál zraziť, tak musíte ísť rýchlejšie. Ďalší bezpečnostný systém zase sleduje bdelosť vodiča. Ak spozoruje, že môže spať, dupne na brzdu s 40-50 percentnou intenzitou. Ak ani to nepomôže, tak začne chodiť zľava doprava ako keby mal niekoľko promile. Ak ani to šoféra neprebudí, tak zastaví úplne.

Okrem predných LED svetiel sú rovnako LED aj zadné, ale dynamické. Kým normálne svietia vodorovne, pri prudukom brzdení sa otočia o 90 stupňov. Nie svetlá, ale LED začnú svietiť zvislo.

Základná cena nového Passatu je s 1,4 TSI 20 610 eur. Máme na záver jednu radu, nikdy, ale naozaj nikdy si nedávajte čiernu lištu nad prednými svetlami na inej farbe ako čiernej. Bude vyzerať ako zrastené obočie.