Volkswagen Golf R oslavuje 20 rokov, má ešte 10 kW naviac

Volkswagen má tento rok výrazné jubileum. Jeho divízia R totiž oslavuje 20 rokov. V roku 2002 sa predsa ukázal, už dnes naozaj ikonický, štvorkový Golf s označením R32. Vtedy mal 3,2-litrový motor VR6, ktorý mal výkon 184 kW (250 k). Dnes sú výkony celkom výrazne posunuté a nový model prichádza s novou oslavnou verziou Golf R 20 Years Edition.

Nová verzia Golf R prinesie motor so zvýšeným výkonom. Už základ má výkon posunutý na 235 kW (320 k), ale tento špeciálny kúsok bude mať až 245 kW (333 k). Stále bude spolupracovať so sedemstupňovou automatickou prevodovkou a s pohonom všetkých štyroch kolies so zaujímavým zadným diferenciálom, ktorý umožňuje režim drift.

Novinkou však bude systém s názvom Emotion Start. Tento môže vodič aktivovať a vďaka nemu sa po naštartovaní motor prebehne do 2500 otáčok, čo spôsobí trochu agresívnejší zvukový prejav pri štarte. Nová verzia bude v ponuke maximálne do roku 2023 a v Európe sa objaví v polovici tohto roka. Bude o niečo drahšia ako štandardné R-ko, ale bude mať aj niektoré prvky výbavy naviac. Jedným z nich bude malé logo s číslovku 20 na Béčkovom stĺpiku a rovnaké logo bude premietané pod predné dvere na zem ako osvetlenie pri nastupovaní.

Špecialitou bude tiež modré lakovanie krytov spätných zrkadiel pre všetky farby karosérie okrem modrej. Tá dostane čierne spätká. Modro-čierna téma bude aj na štandardných 19-palcových zliatinových diskoch, ale zákazník môže túto kombináciu vynechať a mať disky v čiernej farbe.

Interiér tejto verzie bude mať štandardne čierne kožené sedadlá s čalúnením kožou Nappa a s vyšitým logom R na operadle. Obkladové materiály na prístrojovej doske budú z karbónu, ktorý bude zasahovať až do vyplní dverí. Takže vnútri toľko zmien nie je, avšak celkovo bude práve táto verzia Golf R 20 Years Edition vyhľadávanou aj v budúcnosti, podobne ako špeciálne série GTI v minulosti. Predaj tejto verzie bude časovo obmedzený, takže sa poponáhľajte, ak chcete 20 Years Edition.