Vilner sa pustil do Datsunu 280Z a výsledok je okúzľujúci

Bulharský úpravca Vilner je na tuningovej scéne uznávaným pojmom, ktorý vie prekvapiť a zaujať dosť netradičnými a neopozeranými kúskami. Najnovší výtvor, ktorý vzišiel z dielne v Sofii je do posledného šróbika zreštaurovaný a prepracovaný Datsun 280Z z roku 1976.

Kupé jednoduchých ale ikonických tvarov zaodeli do matného modrého kabátu, doplneného medenými doplnkami, teda koleasmi, prednou mriežkou či zadnou stranou kufra a okolia svetiel. Aby sme boli presní, modrý odtieň má názov Cobalt Matte Metalic, medený zasa Vilner Copper Rose. Obe farby boli namiešané špeciálne pre toto auto. Pôvod tohto Datsunu je v USA, odkiaľ bol v zúboženom stave privezený do Bulharska, kde ho následne rozobrali do posledného šróbika. Cieľom ovšem bolo priblížiť sa čo najviac originálu, takže žiadne zásadné výkonové a mechanické úpravy sa nediali a dôraz bol kladený hlavne na dokonalé zreštaurovanie. Aby sme ale neklamali, sú tu aj moderné prvky, ako napríklad LED svetlomety vpredu aj vzadu a tiež mierne kratšie pružiny Eibach. A Vilner uznal za vhodné,  že k tomuto „Zetku“ by pasoval aj pekný leštený výfuk. 

Vnútro je prepracované snáď ešte viac ako exteriér. Všade kam sa oko pozrie, zahliadne hnedú kožu v retro prevedení evokujúcom   zásah zubu času. Sedadlá sú kompletne prešívané, naviac lemovanie je modré a tak ladí so zovňajškom. Takisto rohože a ich okolie je kobaltovo modré. Volant je super minimalistický, s troma ramenami. V strede tróni knipel automatickej prevodovky, presne taký ako zo starých amerických filmov. Jej tri stupne vyvolávajú v dnešnej dobe úsmev na tvári.

Ako bolo spomenuté, dôraz sa kládol na zachovanie originality mechanických súčastí. Pod kapotou teda pracuje originálny 170 koňový šesťvalec. Páči sa vám? Môže byť vaše za približne 85 000 USD, keďže Vilner ho ešte stále nepredal a hľadá svojho majiteľa. Nie je to rozhodne malá suma, ale za takéto originálne dielo v špičkovom prevedení úplne adekvátna.