Veľké, zelené a extrémne rýchle Volvo

Slovné spojenie hybridný ťahač znie samo osebe dosť divne. Tak, a teraz si predstavte, ako okolo vás v rýchlosti zhruba 260 km/h preletí hráškovozelený ťahač Volvo s hybrdiným motorom. Realita, šialený sen či zážitok po požití LSD?

Je to nečakané, ale prvá možnosť je skutočne pravdivá. Automobilka Volvo totiž postavila špeciálny ťahač, s ktorým sa chystá zapísať do Guinnessovej knihy rekordov. Nazvali ho „Mean Green“ a za jeho volantom bude sedieť Boije Overbink, ktorý by mal s týmto zeleným kolosom na letisku Wendover v U.S.A. prekonať rýchlosť, už spomínaných, 260 km/h.

Zelený kolos sa bude pohybovať vďaka „zelenej sile“. Avšak, žiadne drogy za tým, opäť, nehľadajte. Tým zeleným totiž myslíme elektromotor, ktorý vyvinie výkon 149kW/203 koní a 1200Nm. Jeho výkon je však iba zlomkovým potenciálom toho, čo sa v tejto beštii skrýva. Elektromotor totiž iba dopomáha značne upravenému motoru, označovanému ako D16. No, skrátka, bez zbytočných rečí, spoločný výkon týchto dvoch agregátov má hodnotu 1566kW/2129 koní. A ak by toto číslo niekomu náhodou nespôsobilo dostatočný šok, tak pri hodnote krútiaceho momentu 6779 Nm padne sánka asi aj tým najapatickejším jedincom.

Na záver snáď len smutne skonštatovať…škoda, že U.S.A. je to tak od ruky.