UAZ SGR Expedition je punkový van do divočiny

Vanlife, teda cestovanie a život v dodávke, je dnes veľmi trendovou záležitosťou, po ktorej túžia aj mnohí z nás. Asi nikono by ale nenapadlo spájať si tento životný štýl s ruskou automobilkou UAZ.

Tá vyrobila retro van SGR Expedition so zvýšeným podvozkom a pohonom všetkých štyroch kolies. Auto síce vyzerá, ako keby sa zabudlo niekoľko desaťročí v čase, ale to je na ňom práve cool. Vpredu aj vzadu sú pevné oceľové nárazníky, ochranný rám a na streche je aj nosič na batožinu či výbavu do divočiny. Pod kapotou je 2.7 litrový štvorvalec, šialené výkony ale nečakajte. K dispozícií je skromných 82.5 kW/111 koní  a 198Nm. Samotný motor je uložený pod krytom hneď vedľa sedadla vodiča. Taktovku nad ním má päťstupňový manuál s redukciami, výkon je posielaný na zadné kolesá ku ktorým sa v nepriaznivých podmienkach pripája aj predná náprava. Kolesá sú obuté do pneumatík BF Goodrich AT s rozmerom 225/75 R16.

Interiér je veľmi minimalistický a sparťanský, vyslovene účelný. Napríklad sedadlá sú ale vyhrievané a vodeodolné. Minimalizmus pokračuje aj vo výbere farieb, keďže k dispozícii je iba oranžová a zelená. Auto je to ľudové a jednoduché, čomu zodpovedá aj cenovka. V prepočte sa predáva za približne 14 000 eur.