Toyota Land Cruiser Namib pre Južnú Afriku

Vo svete dnešných pretechnizovaných a sofistikovaných, často hybridných áut, vyzerá Toyota Land Crusier Namib ako zjav. Celé dlhé meno novinky určenej výhradne pre Južnú Afriku je Land Cruiser 79 4.5D V8 D/C Namib a ide o jeden z najschopnejších offroadov v hre.

Vzhľad je síce poriadne retro zo 70.rokov, cenovka zhruba 55 tisíc eur po prepočte ale prekonáva aj niektoré moderné a veľmi slušne vybavené autá. Nuž, Land Cruiser patril vždy medzi najdrahšie Toyoty. Päťmiestny pickup má novú mriežku chladiča s veľkým nápisom Toyota, vysokopevnostný oceľový nárazník a rám. Samozrejme, nechýba ani šnorchel na kapote, takže ani brodenie riek nie je problémom. Vo vnútri nie sú žiadne drastické a viditeľné zmeny oproti sériovému Land Crusieru 70. Fajn vecou je ale schránka na chladenie nápojov. Strešný panel vo vnútri kabíny s LED osvetlením a odkladacími priestormi je tiež nový. Z prvkov modernej výbavy je tu ale napríklad aj veľký grafický dotykový displej. Samozrejme, toto je skutočný offroad a tak je omnoho dôležitejší motor a podvozok než výbava.

Land Cruiser Namib jazdí na vylepšenom podvozku vyvinutom offroadovým oddelením Toyoty. Pneumatiky Cooper Discoverer S/T Maxx patria medzi to najlepšie v tomto segmente. Naftový motor má obrovský objem, konkrétne 4.5 litra a výkon obstojných 151kW/202 koní a 430 Nm.

Škoda len, že v Európe sa ho nedočkáme. Autá podobného typu už v našich končinách pomaly vymierajú a tak by takýto čistokrvný offroad bol skvelým osviežením trhu.