Test BMW M8 Competition: Zapíname hyperpohon

Ak Han Solo tvrdil, že jeho loď Millennium Falcon je najrýchlejšia, asi mal pravdu, ale to by asi tvrdil o pozemných vozidlách, keby sedel v BMW M8 Competition. Je rýchle, je nádherné, je to nemecký muscle car, ale so všetkým tým technologickým arzenálom, ktorý z neho robí takmer perfektné auto. Len si treba povedať na aké cesty patrí.

Povedzme si to ale priamo, nič, čo by bolo vyššie v hierarchii BMW neexistuje, veď toto auto má predsa označenie číslom 8. Je to The 8! A je to jedinečné BMW aj pri pohľade na interiér. Ak niekto povie to dávno používané klišé, že všetky BMW majú rovnaké interiéry, tak práve osmička toto tvrdenie úplne s ľahkosťou vyvráti. Nie je to síce taký extrém ako kedysi Z8, ale skôr pripomína niektorými detailami predchodcu E31.

To však nie je to hlavné, o čom je M8 Competition. Otvoríte a každému musí byť jasné, že toto auto musí pôsobiť kvalitne a vlastne byť kvalitné. Tento predpoklad spĺňa. O fakte, že na zadných sedadlách nie je miesto a skôr sa odveziete vzadu v M2 Competition, alebo v M4 s rovnakým doplnkom asi takticky pomlčíme. Toto auto je síce označované ako štvormiestne, ale omnoho lepšie sa mu hodí označenie 2+2.

Blbosti, však, to hlavné prichádza teraz. Vedľa špeciálne tvarovanej radiacej páky je červený krúžok, ktorým sa prebúdza to, čo je pod masívnou a dlhou prednou kapotou. Vlastne na toto miesto by sa zmestil aj motor V12, ale nie, nie je tam. Aj keď predstava elegantnej lode s označením 860i znie až príliš dobre. Lenže emisie, pokuty a podobné veci tento skvost už dopredu diskvalifikovali.

Stlačenie červeného tlačidla prebudí motor V8 s dvomi turbami medzi hlavami valcov. Horúce Véčko produkuje 460 kW (625 k). A posiela ich primárne na všetky kolesá. Píšem primárne a onedlho poviem aj prečo. Najskôr však musím povedať, že chladenie túrb medzi hlavami je vyriešené veľmi mocne, auto po zaparkovaní aj po ľahkej jazde ešte kľudne aj 15 minút hučí ventilátorom a chladí. Rozumne. Takto to treba.

Trochu sklamanie prichádza pri zvuku. Dokonca aj M850i zo začiatku výroby pôsobí grázelskejšie. Ale za toto môžu práve emisie, keďže kvôli nim má M8 Competition filtre pevných častíc pre benzínové motory. A to znamená, že ani M850i už tak dobre neznie. Avšak aj to, čo predvádza M8 po pridaní týchto emisných vylepšovačov, znie veľmi príjemne. Nie je to také, že by to absolútne pobádalo k rýchlejšej jazde, ale také, že sa to hodí do veľkého GT.

Otázka je teda kam zaradiť M8 Competition. Je to GT? Je to superšport? Je to vlastne z každej z týchto kategórií niečo. Na jednu stranu ma výkony, ktoré sa naozaj radia medzi superšportové autá, ale interiér ponúka dostatok komfortu a je príjemný aj na dlhé cestovanie. Lenže niekedy sa môže zdať, že je na GT toto auto príliš tvrdé. Lenže to nie je ani tak vizitka samotného auta, ale nekvalitných ciest. Reálne tieto myšlienky prichádzajú len občas. Avšak ako GT úplne postačí spomenutý model M850i, alebo dokonca aj 840d.

A ak berieme kategóriu superšportov, tak tam je všetko v poriadku. Tým ako M8 jazdí sa môže ľahko postaviť akémukoľvek podobne veľkému a nastavenému konkurentovi. Stačí prejsť niekoľko zákrut, následne zrýchliť a v najlepšom svetle sa ukáže nielen podvozok, ale aj použité pneumatiky. Tieto Pirelli P Zero sú naozaj brutálne. Vlastne iné by sa na auto ani nehodili.

V zákrutách je zo správania jasné, že tento xDrive má prioritu zadnej nápravy. A už v základnom nastavení dokážete ísť neuveriteľne rýchlo. Aj napriek hmotnosti dve tony je stále osmička ľahko ovládateľná a vôbec nepôsobí, že by bojovala až s tak vysokou hmotnosťou. Je to ako keby medveď Yogi zabehol šprint lepšie ako Usain Bolt. Alebo ako keby bol Bobbov Fettov Slave I podobný na ovládanie a manévrovanie ako X-Wing, alebo Tie Fighter, keď sa vrátime ku prvým prirovnaniam.

V ďalších režimoch je M8 Competition ešte agilnejšia a ak právne pomačkáte tlačidlá a sú splnené všetky podmienky, tak máte z auta zadokolku. Monštróznu zadokolku! Stačí sa jemne pozrieť na pedál určený na akceleráciu a auto jazdí bokom ako poriadny muscle car. Tu je tá najväčšia paralela medzi M8 Competition a americkými brutalitami. Shelby GT350R? Možno, ale s vymakaným a dokonale spracovaným interiérom s draho pôsobiacimi materiálmi a nemeckou precíznosťou. Nie, režim zadokolky je tam len kvôli tomu, že sa tam dá dať, inak ho majitelia budú používať len veľmi zriedka. Ak by chceli navštevovať davy, tak na to sú, podľa jutubových videí vhodnejšie práve americké autá s koníkom v znaku.

Bod nula, stojím pred mojim kopcom, pred tým, ktorý poznám. Mám rešpekt z výkonu a ešte viac z ceny auta, veď stojí 180-tisíc eur. Viac ako dom v regiónoch, ako hovorí klasik. Dávam športový režim jedným z tlačidiel na volante. Môžete si ich nastaviť aj odlišne, ja mám ostrejšie nastavenie pod ľavým palcom na tlačidle M1. Vyrážam, zabúdam na cenovku, tlačím na plyn, nelegálne rýchlosti sú na displejoch už len pri pohľade na ten jeden pedál. Ale čo je ešte väčší extrém, tak v zákrutách sa, podľa vstavaného merača preťaženia, dostávam ľahko nad 1G. Všetko funguje dokonale. Keby bol Nissan GT-R dotiahnutý k dokonalosti spracovaním a tvarmi interiéru, tak by sa z neho stalo BMW M8 Competition.

Priznávam, také šialené časy ako s M8 som tu ešte nemal a nie je to len o rýchlostiach, je to hlavne o tom ako funguje podvozok a ako sa dá spoľahnúť na priľnavosť celkovo. Podvozok, pneumatiky, motor, všetko je perfektné. Ale teraz prichádza tá správna otázka, chcel by som toto auto, keby mám v druhých teplákoch odložených náhodou 200-tisíc eur?

Neviem. M8 Competition je dokonalá, ale cenou sa šplhá už do rybníka Conti GT. Ten však nedokáže takéto preťaženia, ale je dokonalým GT. Druhou alternatívou by bolo dvojročné Ferrari GTC4Lusso. Tu má však BMW navrch v servise a výbave. Vlastne ak hľadáte normálne použiteľné superšportové auto, tak je M8 Competition dokonalou voľbou. Ja by som však asi ostal pri M850i, mne stačí bežnejšie GT. Aj ak nepúta toľko pozornosti. Ale vždy by som mal výčitky svedomia, keby som videl M8 Competition. Ťažká voľba.

BMW M8 Competition

Motor V8 benzín
Objem 4395 cm3
Výkon 460 kW (625 k) pri 6000 ot/min
Krútiaci moment 750 Nm pri 1800-5860 ot/min
   
Prevodovka Automatická 8-stupňová
   
Rozmery a hmotnosti  
Dĺžka 4867 mm
Šírka 1907 mm
Výška 1362 mm
Rázvor osí kolies 2827 mm
Hmotnosť (prevádzková/celková) 1975/2385 kg
Batožinový priestor 420/- l
   
Povinné údaje  
Maximálna rýchlosť 250 km/h (za príplatok 305 km/h)
Zrýchlenie 0-100 km/h 3,2 s
Spotreba (WLTP) 11,4-11,2