Roadtrip 2023 (3/4): Levandule-víno-otvorená strecha-Kačica

Na našej poznávacej ceste sme sa postupne dostali  do naplánovaného cieľa. Dnes nás už nečakajú žiadne dlhé presuny, ale len nezáväzné túlanie provensálskym vidiekom a hľadanie levanduľových polí. My sme sem prišli už tesne po vrchole levanduľovej sezóny. Našťastie sa stále nájde pár polí ktoré nemajú pokosenú úrodu. Pred pár týždňami to tu muselo byť úplne ideálne. Určite sa sem na roadtrip ešte niekedy musíme vrátiť v čase, kým začnú zbierať tento špecificky voňajúci fialový kvet.

Krajina aj mestá sú tu krásne aj bez levandule. Roadtrip postupne pokračuje cez mestečká Riez, Roussillon, Gordes smerom ku kláštoru Abbaye Notre-Dame de Sénanque. Tam vieme cez aktuálne fotky z instagramu na istotu, že levandule ešte nepokosili. Sme špióni! Jazdiť tu na kabriolete je príjemný zážitok, ale viac by sa do tohto prostredia hodilo niečo viac lokálne. Trošku sme pogooglili a už máme dohodnutý prenájom štýlového Citroenu 2CV, kačice, pre tých, čo originálny názov nepoznajú. Úplne v rovnakej červenej farbe ako na nás čaká doma. Budeme jej na jeden deň neverní, ale musí nás pochopiť že na takú dlhú a náročnú cestu by sme ju zobrať nemohli. Kačka bude voľná až ďalší deň, tak sa na večer ubytujeme kúsok od Avignonu, v ktorom sme mali v pláne stráviť nasledujúci deň. Mesto na brehu rieky Rhona je na večernú prechádzku príjemné, ale neoslovilo nás až tak aby sme tu strávili ešte viac času.

Milé prekvapenie nás tu ale čakalo pri ubytovaní. Nenápadný rodinný penzión na kraji mesta s nádhernou záhradou, o ktorý sa stará veľmi príjemný manželský pár. Mali sme šťastie, že im na dnešnú noc niekto zrušil rezerváciu. Inak majú obsadené na niekoľko mesiacov vopred. Kvalitný hotel je fajn, ale ubytovanie malých lokálnych penziónoch alebo Airbnb pomôže ešte viac spoznať atmosféru daného miesta. A nejde len o krásnu záhradu, alebo štýlovo zariadenú izbu. Prístup a správanie majiteľov je jasnou odpoveďou prečo majú všade tak vysoké hodnotenie. Zážitkom sa tak nečakane stali aj lahodné raňajky s ručne písaným osobným poďakovaním za návštevu. 

Len kúsok za Avignonom sa zastavíme vo vinárskej dedine so zrúcaninou hradu Castle of Châteauneuf-du-Pape medzi vinohradmi. Nenáhlime sa, náš roadtrip nie je striktne nalinajkovaný. Malé vinárničky v úzkych uličkách mesta majú takú atmosféru, že neodoláme a nakúpime si niekoľko fliaš vína do domácej zbierky.  Cestou cez vinohrady nájdeme Hostellerie Château des Fines Roches. Ide asi o jeden z najštýlovejších hotelov v tomto regióne. Na našej ceste sme výrazne spomalili, presúvame sa do vedľajšieho mesta Orange, ktoré je pre svoju historickú honotu zapísane do zoznamu svetového dedičstva Unesco.  Za návštevu, okrem centra, stoji určite staré rímske divadlo, ktoré je považované za najviac zachované na svete. Poobede sa presunieme na pobrežie navštíviť prírodnú rezerváciu Camargue, ktorá je najväčšou deltou rieky v západnej Európe. Okrem rozsiahlych močiarov, soľných lagún a veľkého množstva voľne žijúcich plameniakov a koní. Na večer sa presúvame do L’Isle-sur-la-Sorgue, kde si na druhý deň ráno požičiavame od 2CV Provence Location našu provensálsku Kačicu. O príjemný večer sa nám postaral starší manželský pár, u ktorých doma sme sa na túto jednu noc ubytovali. Kúpali sme sa v ich súkromnom bazéne, porozprávali nám čo všetko by sme mohli na druhý deň v okolí navštíviť a potom sme si dali večeru v reštaurácii v centre mesta na brehu menšej rieky La Sorgue.

Ráno nás na raňajky čakala tradičná francúzska pohostinnosť. Domáca pani asi na stôl vybrala všetky zásoby, ktoré doma mala poukrývané. Kým sme ešte vyrazili na našu ďalšiu cestu, domáci pán nám s nadšením rozprával svoje autíčkarske zážitky a fotky zo zrazov veteránov, na ktoré celé roky po svete cestoval. Vyzeral veľmi spokojný, že má doma hostí na rovnakej vlnovej dĺžke a môže sa o svoje zážitky s nami podeliť. Našu Kačku si prídeme prevziať o deviatej ráno. Je krásne naleštená a v kufri nás čaká piknikový kôš plný jedla, presne tak ako sme sa vopred dohodli. Tým, že 2CV výborne poznáme je naše spoločné zoznámenie veľmi rýchle a vyrážame na romantický roadtrip po zákutiach Provensálska.  Aj keď je dnes vonku pomerne horúci deň vôbec nám nevadí že nemáme klimatizáciu. Celý deň jazdíme bez strechy po vidieckych cestách medzi čarovnými dedinkami. V 2CV dostáva táto krajina úplne inú atmosféru. Robíme si prestávky medzi levanduľovými poliami, ešte raz si vychutnávame atmosféru miest Gordes alebo Roussillon, kde nám cestou robí spoločnosť nádherný anglický Morgan. Mesto je známe okrovými útesmi, ktoré pripomínajú tie v americkom Colorade. Urobíme si tu krátky výlet do starého kameňolomu. Vyzerá ako v úplne inom svete. Žlto-červené útesy sú ako z inej planéty.

Na piknik sme našli romantické miesto medzi vinohradmi kúsok od mestečka Goult. V kufri auta máme pripravenú deku a v košíku chladiaci box plný jedla a fľašu vína na prípitok. Čo viac sme si už len mohli priať?

Po prestávke sa už len tak motáme po okolí. Po kamennom mlyne v Goulte objavujeme starú horskú dedinku Lacoste. Okrem značky oblečenia sa preslávila aj svojim najznámejším obyvateľom Donatien Alphonse Francois Comte de Sade ( markíz de Sade). Žil v 18. storočí na zámku Chateau de Lacoste.  Neskôr ho kúpil a zrekonštruoval módny návrhár Pierre Cardin. Po niečo viac ako sto provensálskych kilometroch nastal čas sa s našim štýlovým Citroënom rozlúčiť.  Roadtrip pokračuje na inom aute. Meníme ho za moderný kabriolet a ešte pred západom slnka vyrážame spoznávať ďalší úsek Route de Napoleon.

Teraz už nám cesta ubieha rýchlejšie a večeru stíhame už v severnej časti Provensálska v meste Sisteron s katedrálou Notre-Dame-des-Pommiers na vrchole skalnatej hory. Ubytovať sa stíhame ešte pred západom slnka na úpätí Alpských kopcov, kúsok od mestečka La Mure. Malý bed and breakfast prerobený zo staršej horskej usadlosti je ďalším milým prekvapením.  Ako by sme na jeden večer zavítali na návštevu do domácnosti francúzskej verzie Babičky od Boženy Nemcovej. Staršia pani v dlhých elegantných šatách so sivými vlasmi práve učila svoju vnučku ako sa robí Crème brûlée pre hostí, ktorí práve večerali vedľa v jedálni. Jej priestranná kuchyňa s veľkým masívnym stolom bola centrom jej kráľovstva. Pani si získala náš obdiv, nakoľko sa o celú prevádzku, vrátane obsluhy a varenia pre hostí, stíhala starať úplne sama. Úplne z nej bolo cítiť že ju to baví a robí jej radosť sa o svojich hosti starať. Ak by ste Chez Nicole hľadali na internete, v skutočnosti vyzerá oveľa lepšie ako na zverejnených fotkách. Hodnotenie 9,3 ktoré získala na Bookingu má určite zaslúžene. Ak pôjdete váš roadtrip touto oblasťou, určite toto miesto nevynechajte.