Proton za takmer pol miliardy dolárov

Reč pochopiteľne nie je o žiadnom super exkluzívnom vozidle malajskej proveniencie, ale o celej značke Proton. Jej takmer polovičná časť bola dnes predaná tamojšej korporácíí DRB-Hicom.

Celkovo sa jedná o 42,7 % balík akcií automobilky a obe strany sa dohodli na sume 411, 9 miliónov USD.  Napriek tomu, že v našich končinách nejde o príliš známu firmu, v Malajzii má DRB – Hicom veľmi vysokú pozíciu v oblasti automobilového priemyslu. Medzi jej činnosti patrí napríklad dovoz či kompletizácia vozidiel Mercedes a VW pre miestne trhy. Zámery s Protonom komentuje riaditeľ spoločnosti Dato‘ Sri Haji Mohd Khamil Jamil ( áno, toto je meno jedného človeka, nie celého predstavenstva značky) nasledovne :

„ Prioritou DRB-Hicom je v tomto momente dať dohromady všetky sily a postaviť konkurencieschopný model so znakom Proton na kapote. „ Odvážny plán, nezostáva teda nič iné, iba zaželať im veľa šťastia

Povedzme si ale na rovinu, viac než Proton samotný nás pravdepodobne zaujíma skôr osud legendárnej britskej značky Lotus. Tá je vlastnená práve Protonom a zúfalo potrebuje finančnú injekciu od bohatého investora, jej osud je totiž značne neistý.

Zatiaľ sa môžeme vo fotogalérií pokochať pohľadom na produkty značky Proton. Okrém iného aj na športový model s veľmi poetickým názvom Jebat (aj s modelkou, po boku). Týmto by sme zároveň chceli osloviť dealerov značky, či by nám neumožnili vyskúšať si na týždeň Jebat. Počas trvania testu sa nebránime ani spolupráci s modelkou, pokiaľ aj tá je súčasťou výbavy vozidla, ako na obrázku.