Piata generácia Toyoty Prius bude iba PHEV

Japonská automobilka Toyota prispela svojím dielom ku popularizácii hybridných vozidiel. Prvým takým, ktorý bol priekopníkom a inovátorom ťahajúcim zákazníkov ku hybridným systémom bol Prius. Teraz prichádza jeho piata generácia, ktorá má niekoľko zaujímavých vylepšení.

V prvom rade treba povedať, že táto generácia Priusu je konečne pekná. Predchádzajúce generácie mali zväčša kontroverzný tvar a boli síce zaujímavé, ale nie je pekné. Nová generácia skĺbila dynamiku s eleganciou a tvarom kupé. Oproti predchodcovi sa o 50 mm znížila celková výška, o 50 mm narástol rázvor, celková dĺžka klesla o 46 mm. Šírka sa zväčšila 24 milimetrov. Auto teda vyzerá dynamickejšie aj z tohoto dôvodu. Ďalším môže byť schovanie zadných kľučiek do rámu okien. Vozidlo vyzerá ako dvojdverové, až na tú líniu zadných dverí.

V interiéri však bude vďaka väčšiemu rázvoru o niečo viac priestoru. Automobilka na tvorbu vnútorných priestorov využila dva displeje, jeden je pred vodičom, jeden je v strede. Ten stredný si privlastnil najnovšiu verziu informačno-zábavného systému, ktorý má aj elektromobil bZ4X. Napriek pokrokovosti vozidla Toyota nechala niektoré ovládacie prvky klasicky tlačidlové. Môžeme tak nájsť samostatnú klimatizáciu pod výduchmi v strede a takisto samostatné ostalo aj koliesko na nastavovanie hlasitosti vpravo od veľkého displeja.

Najväčší šok však prichádza pri pohľade na špecifikácie. Nový Prius automobilka predstavila výlučne ako plug-in hybrid. Bude teda nabíjateľný a klasickú verziu zatiaľ Toyota v pláne nemá. Oproti predchádzajúcemu plug-in hybridu sa kapacita batérie zväčšila z 8,8 a 13,6 kWh. Toto zvýšenie umožní dosiahnuť dojazd takmer 90 km v režime WLTP. Toto je však ešte iba odhad a reálna hodnota sa ešte len ukáže. Skok bude aj pri pohľade na výkon motora. Celkovo budem mať piata generácia Priusu výkon 162 kW (220 k), čo je brutálny nárast oproti predchodcovi, ktorý mal 90 kW (122 k). Sústava bude cez elektronicky riadenú prevodovku eCVT poháňať predné kolesá.

Najkrajší Prius sa na našom trhu objaví už niekde v prvej polovici budúceho roka a bude vyzerať, aj v iných farbách, fantasticky. Ako sme uviedli na začiatku, toto je najkrajší Prius, ktorý kedy automobilka vyrobila.