Päť krížiková 911-tka

Skutočný vek by jej hádal iba málokto. Na túto dámu akoby aj čas bol krátky. Vôbec nestarne. Až sa nám zdá, že v Porsche vynašli elixír mladosti, ktorý v malých dávkach pravidelne užíva. Je stále taká krásna a príťažlivá ako pri jej prvom predstavení v septembri 1963.

Krásny model 356 potreboval nástupcu a Porsche ho svetu predstavilo na medzinárodnej výstave automobilového priemyslu vo Frankfurte. Pôvodne pod označením 901, čo sa muselo zmeniť kvôli Peugeotu. Ten už používal rovnakú schému označovania modelov s 0 uprostred. Našťastie, pretože sa zrodila ikona Porsche 911.

K prvým záujemcom sa dostala o niekoľko mesiacov neskôr. Mala vzduchom chladený, plochý 6-valcovým motorom. Z neveľkého obsahu 1991 cm3 a za pomoci dvoch karburátorov  dával výkon 94 kW alebo 128 konských síl. Aj vďaka 5-stupňovej prevodovke dosahovala na svoju dobu parádnu rýchlosť 211 km/h. A verte, neverte už je to celé polstoročie, čo táto automobilová legenda píše svoju históriu.

Oslavovať 50. výročie si zaslúži aj veľkú parádu. Preto Porsche oznamuje svoj plán s radom podujatí naplánovaných na celý rok dopredu. Odštartujú už 7. marca. To sa koná Retro Classic autosalón v Stuttgarte. Počas troch dní na vlastné oči uvidíte špeciálne exponáty z vlastného múzea Porsche. Vôbec prvý model 911 Turbo Coupe, ďalším je otvorený koncept 911 Cabriolet z roku 1981. Alebo taká 911-tka GT1 z roku 1997 či jedinečné Porsche 695. Tiež známe ako Porsche 754 T7 prototyp, auto ktoré stojí na úplnom začiatku evolúcie modelov 911 a z ktorého majú všetky zhodnú prednú časť až po čelné sklo.

Všetkým milovníkom a nadšencom odporúčame od 4. Júna do 29. Septembra návštevu múzeua Porsche v domovskom Stuttgarte. Kde na ploche 5600 m2 na vás čaká okrem asi osemdesiatky rôznych vozidiel Porsche i výstava s názvom „50 rokov Porsche 911“. Kto bude jej hlavným hrdinom je asi zbytočné písať. Veľkou lahôdkou bude turné jedného autíčka z roku 1967. To precestuje celý svet a zúčastní sa takých vychytených akcií akými sú Pebble Beach Contours d´Elegance či festival rýchlosti v Goodwoode.

Na záver 911-tke prajeme ďalších minimálne 820-tisíc predaných kusov, nech každému majiteľovi vyčaruje úsmev na tvári, milióny kilometrov za každého počasia a aby sme sa spolu stretli pri oslave 100. výročia tohto jedinečného športového automobilu.