Opel Astra-e bude mať aj elektrický pohon, využije znalosti koncernu

Opel ukázal novú generáciu Astry len nedávno a tá prišla z koncernovými možnosťami Stellantisu. To však znamená aj použitie platformy, ktorá je stavaná na využitie elektrickej energie. Automobilka preto predstavila ďalšie elektrické auto, ktoré doplní modely Corsa-e a Mokka-e. Bude to Astra-e s dvomi karosárskymi formami. Na trh sa dostane ako hatchback, ale aj ako kombi. Časy kedy Astra ponúkala aj veľmi pekne tvarovaný sedan sú už dávno preč. A pritom by s elektrickým pohonom sedan dával zmysel ako elektrický taxík v mestách.

Automobilka oznámila, že nová Astra bude mať elektrickú sústavu najnovšej generácie, ktorú koncern Stellantis v ponuke má. To znamená použitie motora s výkonom 115 kW (156 k), podobne ako v Peugeote e-308 a tiež rovnakej batérie. Tá má brutto kapacitu 54 kWh a netto 51 kWh. Je to výrazný pokrok oproti predchádzajúcej generácii batérie, ktorá mala 50 resp. 45 kWh. Automobilka tiež oznámila, že túto batériu bude možné nabíjať výkonom až 100 kW. V praxi to znamená, že z nula na 80% sa dostane za pol hodiny. To sú časy, ktoré sú naozaj reálne á nová efektívna elektrická sústava bude teda lepšie použiteľná každý deň.

Kým z vizuálneho hľadiska sa elektrická Astra-e od tej klasickej líšiť nebude, bude sa líšiť objemom batožinového priestoru. V prípade kombi Sports Tourer bude trochu menší. To je celkom logické. Kým bežná Astra má objemy 608 litrov štandardne a 1634 litrov po sklopení, elektrická Astra bude mať 516 a 1553 litrov.

Opel povedal niečo aj o spotrebe a dojazde. Na plné nabitie sa novej Astre podarí prejsť až 416 km, čo je o 16 km viac ako má v papieroch Peugeot e-308. Nie jasné čím to je, ale jedným z rozdielov medzi modelmi môže byť aj krútiaci moment elektromotora. Pre Opel Astra je vyšší o 10 Nm a dosahuje teda 270 Nm. Takisto je zaujímavé aj pozrieť si technické špecifikácie, konkrétne maximálnu rýchlosť. V prípade Oplu je obmedzená až na 170 km/h.

Nová elektrická Astra-e príde na európske trhy už v jarnom období budúceho roka. Štart bude teda sprevádzať rovnaký elektrický automobil od jedného z ďalších účastníkov koncernu.