Obrovi menom Touareg stačí 6,6 litra na sto

Touareg predchádzajúcej generácie faceliftom dostal trojliter TDI so šiestimi valcami a výkonom 176 kW (240 k). Vtedy to so spotrebou nebolo nejako slávne a v kľude si vypýtal cez 14 litrov. Inak zvládal okolo desiatky, teda ak sa šofér trochu snažil.

Nová generácia je ale iná. Teraz získala nový trojliter, ktorý tento neduh okamžite poslal do večných lovíšť, kde sa preháňa Winetú s Rybanou a ostatnými indiánmi. Do poslednej verzie Touaregu Volkswagen transplantoval omnoho úspornejšie srdce. Nový trojliter s usporiadaním V6 ponúka výkon zvýšený z 180 kW (245 k) v prvej inštalácii druhej generácie na 193 kW (262 k).

Ale ako narástol výkon, klesla spotreba. V usporiadaní s osemstupňovou automatikou jazdí veľké SUV za 6,6 litra kombinovane. Predtým bola cifra 7,2 litra na sto. Takže v reále je osemlitrová spotreba veľmi jednoducho dosiahnuteľná. Emisie CO2 sú pritom len 174 gramov na kilometer. To, že agregát spĺňa normu Euro 6 je celkom logické.

Za úsporou paliva stojí akiste aj funkcia coasting, ktorá odpojí prevodovku od motora v prípade ak nie je treba akceleráciu. Vo facelifte Touaregu sa do ponuky dostane už v októbri a za príplatok ponúkne online služby ako Google Maps, Street View a tiež aj vzduchový podvozok.