Nový Renault Scénic je komfortný aj na dvadsiatkach diskoch

Renault so štvrtou generáciou Scénicu prichádza s viacerými šokujúcimi novinkami. V prvom rade opúšťa po dvadsiatich rokoch výlučne karosériu MPV. Skôr sa tvári ako crossover, veď to je moderné, nie? Oproti tretej generácii je to naozaj výrazný skok do budúcnosti.

Veľkostne Scénic trochu narástol, konkrétne o 40 mm na dĺžku a o 20 na šírku. Celkovo však väčší naoko nevyzerá. Nezaprie však príbuznosť s konceptom R-Space, s ktorým zdieľa výrazne lomenú spodnú líniu okien a naozaj obrovské disky kolies. Ak ste pri pohľade na koncept mysleli, že do série sa proste nemôžu dostať, tak to bola chyba. Sú v každej výbave sériovo. A Renault v rámci príslušenstva ponúka aj plecháče. A ešte aj garantuje, že rozmer pneumatík 195/55 R20 bude stáť rovnako ako sedemnástky.

Dizajn Scénicu nám prišiel krajší ako Grand Scénicu. Dokonca sme na parkovisku natrafili na Espace zaparkovaný priamo vedľa Grand Scénicu a zozadu boli veľmi podobné. Tvary sú tak adekvátne súčasnému dizajnovému jazyku automobilky.

Vnútro znamená presun prístrojov naspäť pred vodiča a veľký vertikálny displej pre viac vybavené verzie. Kufor je veľký, interiér tiež. V Grande do tretieho radu dáte maximálne menších tínedžerov, ale nič iné ani čakať nemôžete.

Všetko je fajn, ale najviac otáznikov visí nad samotnou jazdou na veľkých diskoch. A prekvapenie, tvrdenie, že toto auto na dvackách je podobne komfortné ako predchodca na sedemnástkach je skoro pravdivé. Skúsili sme jazdu aj na betónke smerom na Slovakiaring a nemôžeme voči komfortu nič výrazné namietať. Ladiči podvozkov odviedli naozaj veľmi dobrú prácu a auto sa správa veľmi príjemne aj na nerovnostiach.

No a nakoniec prezradíme dôvod prečo sú v ponuke len dvadsiatky. Ak budú na každom kuse auta, tak musia výrobcovia pneumatík, zatiaľ Continental, Michelin a Goodyear vyrobiť viac kusov, čím sa podarí znížiť cenu. No a tajné informácie hovoria, že počas testov na Scénic nasadili aj sedemnástky a vyzeral otrasne. Takže preto.

Jeden z Grand Scénicov putoval na tlačovke do rúk Mira Bilíka, zakladateľa OZ Deťom pre život. Združenie prepravuje detských onkologických pacientov na terapie a z nich v príjemnejšom prostredí ako sanitka. Prejeme len šťastné kilometre!

Renault Scénic

Renault Grand Scénic

A ešte jedna aj s koňom v x-Bionic Sphere v Šamoríne