Nové Audi A5 je ľahšie a aerodynamickejšie

Audi predstavilo novú generáciu kupé A5. Len vyzerá až príliš podobne ako to, čo bolo v ponuke doteraz. Ľuďom sa to páči, tak prečo robiť extrémne zmeny. Stačí niečo, čo bude pripomínať facelift, ale bude to kompletne nový model.

Reálne najlepším poznávacím znamením bude kapota. Má niekoľko prelisov a vyzerá dokonale. Svetlá a maska sú biznis ako doteraz. Bočná línia od predných svetiel po zadné už nie je výlučne rovná. Už je zvlnená nad predným kolesom a aj nad zadným. To pridáva autu na kompaktnosti, aspoň vizuálnej, keďže je o 4,5 centimetra dlhšie.

Dlhšie, nedlhšie, nová platforma MLB Evo pomohla zhodiť nejakú hmotnosť. Výsledná cifra sa dostala až na 60 kilogramov. To sú približne dva vaky golfových palíc. Väčšia dĺžka praje pasažierom vzadu v oblasti kolien a tiež kufru, kde pribudlo 10 litrov na 465 litrov.

Vnútri veľa veštcov predpovedalo interiér z A4. Teda minimálne prístrojovú dosku. Ak by na to stavili peniaze, vyhrali by. Interiéry sú si veľmi podobné. Pred vodičom môže byť 12,3-palcový Audi Virtual Cockpit. A v strede 8,3-palcový displej, dotykové pole a rotačné koliesko na ovládanie. Teda podobne ako aj v Q7.

Motory sú znova podobné ako v A4, ale tie najzákladnejšie sa montovať nebudú. Ponuka bude tvorená piatimi agregátmi, tromi naftovými a dvoma benzínovými s výkonovým spektrom od 140 kW (190 k) po 210 kW (286 k). Manuálne prevodovky, automaty až s ôsmimi stupňami, pohon všetkých kolies quattro, výber bude dostatočný.

Na vrchole bude sedieť S5. Teda do príchodu RS5 v roku 2018. Nová generácia S5 bude skoro rovnako rýchla ako predchádzajúca RS5. Bude mať fúkaný trojliter TFSI so šiestimi valcami a výkonom 260 kW (354 k). Nárast oproti minulej S5 je 15 kW (21 k). Spolu s poklesom hmotnosti bude kilo na tacho za 4,7 sekundy. Kombinovaná spotreba pritom zostane na relatívne priaznivej hodnote, s ohľadom na výkon, 7,3 litra benzínu na sto kilometrov.

Do predaja sa reálne A5 dostane na jeseň tento rok (2016). A ak by ste nevedeli, tak na fotke interiéru S5 je pustené rádio, v ktorom hrá Michael Jackson a Earth Song. K autu by sa skôr hodil Smooth Criminal.