Najrýchlejší traktor sa volá JCB Fastrac 8000

Ako dobre vieme, Slovensko je pre poľnohospodárov doslova rajskou záhradou. Najmä pre tých, ktorí si zvolil ten správny smer a zistili, že obrábať sa dá aj asfaltová plocha, na ktorú vám vedia kamoši vybaviť výhodné dotácie. No a presne tých by mohol zaujať traktor JCB Fastrac 8000, ktoý ma výkon ako Ferrari a stihne tak obhospodáriť aj niekoľko asfaltových polí za deň.

Toto monštrum skrývajúce v sebe šialených 746kW/1000 koní a a 2500Nm dokázal Guy Martin rozpohybovať na rýchlosť 166.72 km/h. Stalo sa tak na ploche letiska Yorkshire’s Elvington Airfield  a týmto počinom sa toto JCB stalo najrýchlejším traktorom na svete. Prekonal tak minuloročný rekorda Stiga z Topgearu, ktorý mal hodnotu 140.44 km/h.  Áno, Guy Martin je presne ten týpek, ktorý vyzerá trochu ako Wolverine a preslávil sa ako jeden z najúspešnejších motocyklových pretekárov na slávnom Isle of Man Tourist Trophy.  To, že rýchlosť traktoru skúšali na asfaltovej vozovke a nie na poli jasne dokazuje, že slovenský agrorezort je mimoriadne inšpiratívny aj pre svet a firmy začínajú vyvíjať hyperrýchle stroje práve pre obrábanie tohto nového pôdneho ekotopu.

Vieme, že naftový motor má objem 7.2 litra a prevodovka je pravdepodobne šesťstupňová od ZF. Bodykit je tiež veľmi špeciálny a je dielom Williams Advanced Engineering, teda rovnakého tímu ľudí, ktorí pracujú aj pre tím Williams v F1. V blízkej budúcnosti by sa malo objaviť aj kompletné video celej rekordnej jazdy. Stay tuned, zatiaľ sa pozrite na krátky teaser.