Ford Mustang

Mustang oslavuje 60 rokov, aj u nás bude ruka hore

Ford Mustang sa na trhu objavil 17.04.1964 a to znamená jediné, keby je človekom, má 5 rokov do dôchodku, ale keďže je autom, tak sa teší skvelému zdraviu a novej generácii. A práve z tohto dôvodu slovenský importér nachystal udalosť pre majiteľov legendy.

Spoločnosť Summit Motors Slovakia organizuje oslavu 60. výročia legendy spolu s majiteľmi Mustangov, a to 30. mája 2024 na letisku v Žiline. Majitelia Mustangov sa môžu na toto podujatie prihlasovať na webovej stránke: Mustang event (guestcloudevent.com)

A teraz nahliadnutie do spisov Fordu:

Mustang sa po prvýkrát začal predávať na Svetovej výstave v New Yorku dňa 17. apríla 1964. Vybočil zo zabehaných koľají a v prvom roku svojej existencie prekonal predajný rekord v odvetví, keď spoločnosť predala viac ako 418 000 vozidiel – a odvtedy už nezložila nohu z plynu. Mustang je už viac ako 10 rokov najpredávanejším športovým autom na svete.

Pri príležitosti osláv šiestich desaťročí nepretržitej výroby modelu Mustang dnes spoločnosť Ford predstavila dve nové verzie určené pre Európu. Nový Mustang California Special prináša moderný nádych špeciálnej edície, ktorá sa po prvýkrát predstavila v roku 1968, zatiaľ čo nový Mustang Nite Pony Package získal viac charakteru vďaka pôsobivým a štýlovým doplnkom.

Ford Mustang

Keďže spoločnosť Ford smeruje v Európe k elektrickej budúcnosti, po prvýkrát rozšírila modelový rad Mustang o elektrické SUV s názvom Mustang Mach-E3. Spoločnosť Ford predstavila aj nový Mustang Mach-E Rally4, čo je vôbec prvý elektromobil značky Ford inšpirovaný rely. K ďalším darčekom k narodeninám Mustangu patria prvé podrobnosti týkajúce sa procesu objednávania ultra výkonnej verzie Mustang GTD5.

Medzi oslavy „Dňa Mustangu“, ktoré organizuje spoločnosť Ford a nadšenci značky Mustang na celom svete, patria aj slávnosti Ford Mustang Global Gallop. Šesťdesiat ambasádorov, novinárov a tvorcov obsahu pre značku Mustang sa naraz vydá na výpravné cesty v Severnej Amerike, Južnej Amerike, Európe, Južnej Afrike, Číne a Austrálii, aby na celom svete vyjadrili uznanie a pretrvávajúcu popularitu tohto kultového športového vozidla.

Podujatie sa začína 17. apríla a bude pokračovať počas celého roka 2024. Medzi tvorcov obsahu na sociálnych sieťach, ktorí už potvrdili účasť na tejto kampani, patria Andy To (@Andyto), Lauren Stoney (@lalafox92) a Uma Leoni (@Leonis.studios). Čoskoro sa predstavia ďalší tvorcovia obsahu, médiá a ambasádori značky Mustang v krajinách na celom svete.

„Máloktoré vozidlo – ak vôbec také existuje – sa môže pochváliť takouto bohatou históriou, dedičstvom a celosvetovým fenoménom ako Ford Mustang, pričom ešte menej z nich sa nepretržite vyrába už 60 rokov,“ povedal Jon Williams, generálny riaditeľ divízie Ford Blue v Európe. „Dnešné oslavy a naše nové prírastky do modelového radu Mustang zachytávajú ducha slobody a zábavy, ktorý je základom úspechu značky Mustang už šesť desaťročí – a teraz prinášajú technológie, s ktorými bude Mustang cválať do budúcnosti.“

Nové modely Mustang, rovnaký elán

Spoločnosť Ford dnes oznámila príchod nového modelu Mustang California Special určeného pre Európu, ktorý vzdáva hold obľúbenej špeciálnej edícii z roku 1968. Prostredníctvom jedinečného dizajnu zachytáva podstatu životného štýlu na americkom západnom pobreží.

K dispozícii je osem farebných variantov exteriéru vrátane striebornej farby Iconic Silver a modrej Vapour Blue. Verzia California Special pridáva výrazné bočné pruhy v kombinácii modrej farby Medium Light Rave Blue, ako aj čiernej High a Low Gloss Black. Na vozidle je jedinečný nápis GT/CS, ktorý je pri slabom osvetlení takmer neviditeľný, ale na slnku je oveľa markantnejší. Okolo svetlometov sú čierne lemy, zatiaľ čo 19-palcové zliatinové disky kolies majú strojovo opracovaný čelný povrch a detaily v modrej farbe Rave Blue. Dopĺňa ich nápis GT/CS na prednej maske a označenie GT na veku batožinového priestoru, oba v rovnakej farbe.

Ford Mustang

V interiéri verzie California Special pokračuje tento energický motív v podobe čalúnenia Navy Pier a kožených sedadiel Ebony Black. Okolo palubnej dosky, dverí, volantu a stredovej konzoly sa tiahne dvojfarebné modrosivé prešívanie Raptor Blue a Metal Grey, ktoré zvýrazňuje exkluzivitu. Model Mustang California Special možno od dnešného dňa objednať ako Mustang GT kabriolet. Na výber je šesťstupňová manuálna alebo desaťstupňová automatická prevodovka spárovaná s 5,0-litrovým motorom V8.

Od dnešného dňa si možno pre Mustang GT kupé a kabriolet s manuálnou alebo automatickou prevodovkou a 5,0-litrovým motorom V8 taktiež objednať aj nový balík Nite Pony Package, ktorý zákazníkom prináša možnosť voľby tmavšieho vzhľadu. Súčasťou balíka sú zliatinové disky kolies lakované čiernou farbou Ebony Black, čierna strecha, kryty spätných zrkadiel a lemy svetlometov, rovnako aj čierne predné a zadné znaky poníka, aby nikto nezostal na pochybách, že ide o parádny stroj.

Legenda už 60 rokov

Od roku 1964 sa v siedmich generáciách predalo viac ako 10 miliónov Mustangov. Kultové športové vozidlo účinkovalo v tisíckach filmov, v televíznych dielach, hudobných klipoch a videohrách a stalo sa najlajkovanejším vozidlom na Facebooku.

Mustang má za sebou aj legendárnu históriu v motoristickom športe na celom svete. Hneď v prvom roku predaja dosiahol prvé víťazstvo v pretekoch Tour de France Automobile a zaznamenal ďalšie víťazstvá a prvenstvá v kategórii športových vozidiel, drag racingu a rely.

Súťažný elán Mustangu prežil dodnes vo verziách Mustang Dark Horse Spec R, GT4 a Mustang GT3, ktorý sa toto leto vráti na preteky 24 hodín Le Mans.

História modelu Ford Mustang

Ford Mustang je už viac ako desať rokov najpredávanejším športovým vozidlom na svete. Od uvedenia na globálny trh v roku 2015 spoločnosť predala viac ako 1 milión kusov a od samotného predstavenia 17. apríla 1964 na svetovej výstave v New Yorku už viac ako 10 miliónov kusov.

Vďaka dlhej kapote, krátkej palubnej doske a športovým prvkom Mustang skutočne zaujal a predajcovia boli hneď v prvý deň predaja zasypaní v počte 22 000 objednávok. Nazrime späť do histórie na zrod legendy.

Ford Mustang sa v roku 1964 predával za cenu 2 368 dolárov, vážil 1 166 kg, mal šesťvalcový motor s objemom 2 780 cm3, trojstupňovú automatickú prevodovku s pákou na podlahe a sedadlá pre štyri osoby. Konštatovanie, že sa stal okamžite hitom, je slabé slovo. Bol taký populárny, že keď 15 ľudí v Texase dražilo jedno auto, víťaz požiadal usporiadateľa, aby mohol v aute cez noc prespať, aby sa nepredalo inému, kým sa nevyplatí jeho šek.

Ford Mustang
1989: For Mustang’s 25th anniversary, all cars produced between April 17, 1989, and April 17, 1990, sport the familiar running horse on the dashboard with “25 Years” inscribed underneath

Spoločnosť Ford predpokladala, že v prvom roku predá približne 100 000 Mustangov. Počas prvých 12 mesiacov však predala až 417 000 kusov a miliónty Mustang sa predal v roku 1966. S veľkým úspechom sa nepredával len skutočný Mustang. Počas vianočnej sezóny 1964 kúpili rodičia pre svoje deti neuveriteľných 93 000 detských Mustangov s pohonom na pedále.

V čom spočívala príťažlivosť Mustanga? Keďže sa očakávalo, že počet ľudí vo vekovej skupine 15 až 29 rokov sa v USA (a na celom svete) v rokoch 1960 až 1970 zvýši o 40 %, spoločnosť Ford naplánovala výrobu nového typu vozidla. Vozidla, ktoré by oslovilo mladšiu generáciu, ktorá nemala záujem o konzervatívne autá svojich rodičov. Chceli anatomické sedadlá, radiacu páku na podlahe a výkonné motory.

Spoločnosť Ford určila, že takéto nové vozidlo by malo byť malé (nie dlhšie ako 457 cm), ľahké (nie ťažšie ako 1 100 kg) a lacné (s cenou do 2 500 dolárov – cena väčšiny vozidiel sa vtedy začínala na úrovni 3 500 dolárov). Štýl vozidla musel vychádzať z nízkeho profilu modelu Ford Thunderbird, vnútri museli byť štyri sedadlá a šoférovanie musela byť zábava.

Ford Mustang

Prototypy Mustanga I a II boli pomenované podľa legendárnej stíhačky P-51 Mustang z druhej svetovej vojny, hoci teraz sú synonymom divokého koňa a toto auto je známe pod označením „pony car“.

Príťažlivosť Mustanga spočívala aj v tom, že mohol mať výbavu podľa želania kupujúceho – od obyčajného vozidla bez výbavy až po výkonné, alebo dokonca luxusné vozidlo. V ponuke bol najdlhší zoznam voliteľnej výbavy, akú kedy spoločnosť Ford ponúkala.

Od zrodu až po súčasnosť sa Ford Mustang predĺžil, znížil, rozšíril a má vyšší výkon. Prekonal drastické zmeny štýlu, ropné krízy, konkurenciu a z modelu určeného len pre USA sa stal globálnym vozidlom (viac ako 140 krajín) a predáva sa v Európe, Austrálii, na Strednom východe aj v Ázii. Počas 60 rokov si Mustang zachoval svoju osobitú príťažlivosť a popularitu a od roku 2015 tróni na vrchole rebríčka predajnosti športových vozidiel. Na celom svete sa od roku 2015 predalo viac ako milión kusov, a od roku 1964 približne 10 miliónov kusov.