Mercedes predstavil koncept GLB, je blízko sériového stavu

V názvosloví Mercedesu je niekoľko voľných priečinkov. Medzi modelmi GLA a GLC je práve jeden. A keďže automobilka už úspešne a dlhodobo využíva označenie triedy B, tak predstavenie, zatiaľ konceptu, GLB nie je vôbec šokujúce.

Nový koncept vyzerá ako drsné terénne auto, ale skôr bude mestským SUV. Mestským, ale s vizážou hovoriacou o odhodlaní prežiť všetky nástrahy aj mimo mestského prostredia. Hranatejšie tvary svetiel už prichádzajú na nové a inovované SUV automobilky, čo pomôže ľahšiemu rozoznaniu od štandardných modelov. Vzadu je to tvarovo podobné ako na inovovanom GLC.

Veľkosťou bude GLB medzi GLA a GLC, to nie je prekvapenie. Bude mať dĺžku 4,62 metra. Z toho bude rázvor 2,82 metra. Nebude prekvapením použitie inštrumentov z triedy A, ale prekvapenie prichádza vzadu. GLB je totiž sedemmiestnym SUV. Automobilka dokonca tvrdí, že zadné dve miesta budú použiteľné aj pre normálnych ľudí, nie iba pre trpaslíkov, elfov menšieho vzrastu a masochistických jedincov, ktorí chcú trpieť na ceste na dovolenku na Sicíliu.

O tom, že je koncept veľmi blízko sériovej produkcii hovoria klasické spätné zrkadlá a normálne kľučky. Výstrelkom sú tak len sedemnásťpalcové disky s obutím do hory a zeleninová obloha na streche. Pod tým myslíme LEDkové výčnelky nad oknom a strešný nosiť. Práve LEDkové strešné svetlá by sme videli ako ideálny prvok príplatkovej výbavy aj pre sériový model.

Koncept má pod kapotou dvojlitrový radový štvorvalec s prepĺňaním. Spolupracuje s pohonom všetkých kolies a automatickou osemstupňovou prevodovkou. Dosahuje výkon 165 kW (225 k) a krútiaci moment 350 Nm. Pre sériový model ponúkne automobilka väčšiu armádu benzínových a naftových agregátov. Neboli by sme prekvapení, keby je v ponuke aj hybrid a verzia 35 AMG. Obe platforma umožňuje.