Mercedes bude mať EQT, zatiaľ je iba konceptom

Kedysi dávno, dávno pred Citanom, v galaxii, ktorá je naozaj ďaleko vraj jeden z našich redaktorov vo svojej diplomovej práci písal o tom, že by Mercedes mal spraviť niečo takéto. Vtedy to nazval triedou K, odvodením od slova Kompakt. Ale teraz príde nové T, ktoré sa ukázalo ako EQT, zatiaľ ako koncept.

Ale nezostane to len pri koncepte, T bude reálnym osobným modelom a EQT bude tieť v ponuke automobilky ako jeho elektrická verzia. V prvom rade treba uznať, že Téčko vyzerá hypermoderne. Ako keby sa naozaj Marty McFly a doktor Brown mali objaviť v tejto budúcnosti. Vlastne, my sme ju už prešvihli. Nevadí.

Koncept je naozaj futuristický a dúfame, že takéto niečo sa dostane aj do sériovej produkcie. Aj s tými 21-palcovými zliatinovými diskami. Zaujímavá je aj maska chladiča, ktorá vlastne v elektromobile je len predná maska bez nutnosti chladiť motor. Tak ako by sme od auta mohli očakávať, má bočné posuvné dvere. Je až prekvapením, že Mercedes ide do triedy T, keď aj VW sa zbavuje Sharanu. Ale ten bude mať nástupcu v predĺženom Caddy.

Treba však povedať, že EQT je naozaj veľké auto. Zatiaľ teda veľký koncept. Na dĺžku meria 4945 mm, na šírku 1863 a na výšku 1826 mm. Vnútri je veľký MBUX displej, vonku je zase veľké strešné okno, ktoré dnu pustí veľa svetla. O detailoch zatiaľ Mercedes nehovorí, ale je dosť možné, že bude príbuzný s Renaultom Kangoo, ktorý teraz vyšiel v novej generácii.

Oficiálna správa teda je, že v ponuke bude luxusne pôsobiaci model T a jeho elektrický brat EQT a tiež úžitkový Citan a eCitan. Mercedes teda zvolil rovnakú stratégiu ako v prípade V a Vita.