Mercedes-Benz ukázal výsledok dlhej cesty vývoja v podobe EQC Edition 1886

Číslovka v označení modelu nevypovedá o objeme motora, ide totiž o elektromobil. Pripomína rok, kedy Karl Benz zostrojil a vďaka svojej manželke, ktorá sa vydala na cestu k rodine aj so svojimi deťmi, uviedol do prevádzky prvý automobil poháňaný benzínovým motorom. Cesta, ktorú mobilita jednotlivca prešla, je skutočne ohromujúca.
133 rokov je v kontexte trvania ľudstva len kvapka v mori. Za tento krátky časový úsek sa automobilový priemysel posunul do iných sfér. Od predstavovania automobilov ako technicky vyspelých strojov sme sa posunuli k ponukám kompletnej mobility. Model EQC Edition 1886 je príspevkom do novej skupiny služieb. Mercedes-Benz ponúka nielen vrchol technického vývoja v podobe luxusného SUV automobilu, prezentuje najmä súbor služieb konfigurovaný zákazníkovi na mieru.

Mercedes-Benz patrí k prémiovým značkám, ani pri elektromobile sa nenechali zahanbiť, luxusné prevedenie nemôže chýbať. EQC Edition 1886 bude v ponuke len v metalickej high-tech striebornej farbe. K nej sú doladené prvky vo vysokolesklej čiernej farbe, predná maska, ozdobné lišty na blatníkoch, stĺpiky dverí, nášľapové prahy. Disky kolies sú taktiež vrcholom exkluzivity, 10 lúčové 20 palcové bi-color nenájde v ponuke pre žiaden iný model. Luxus je cítiť najmä v kabíne, kožené sedadlá kombinujúce alcantaru a brúsenú kožu v modrom prevedení, lesklý stredový panel, ďalšia koža na palubovke a tapacírovaní dverí. Keďže ide o model predstavujúci míľnik v pokroku, jeho exkluzivita je pripomínaná na mnohých miestach v exteriéri aj interiéri. Logo EQC nájdete na blatníkoch, pripomienku roku 1886 taktiež a aj na sedadlách, stredovom paneli, pri nastupovaní zasa zasvieti na obrazovke i-cockpit-u. Ten je skutočne majestátnych rozmerov, neobmedzuje sa len na priestor pred vodičom, pokračuje až smerom k spolujazdcovi. Ponuka zábavy je korunovaná sound systémom Burmester®, ktorý sprostredkúva hudbu v tej najčistejšej podobe.

Ponuka služieb prešla do úplne iného levelu. Zabudnite na možnosť spojiť sa s operátorom, ktorý za vás nastaví navigáciu. Spárujte si vozidlo so smart hodinkami alebo fitness trackerom a zistíte, čo je to smart mobilita. Vozidlo podľa plánovaného cieľa, počasia, dopravnej situácie a pohody a kondície vodiča zvolí nielen najvhodnejšiu trasu, ale aj nastavenie vnútorného osvetlenia, vône, klimatizácie, ventiláciu sedadiel, hudbu a taktiež naplánuje zastávky, to všetko pre zabezpečenie maximálneho pohodlia no najmä bezpečnosti.

Aktuálny trend inštalácie elektromotorov do všetkého, ani automobilka s hviezdou v logu sa tomuto trendu nevyhla. EQC Edition 1886 má k dispozícií vodou chladenú, 7,4 kW nabíjačku OBC, vďaka čomu je nabíjanie z domácej siete až tri krát rýchlejšie. Dojazd na plne nabitú batériu je 450 km, údaj o dĺžke nabíjania výrobca zatiaľ neuvádza. Zaujímavá je ale hodnota výkonu, 402 koní (300 kW) a zrýchlenie z nuly na stovku za 4,9 sekundy sú, vzhľadom na rozmery (dĺžka 4,75 metra, šírka 2 metre a výška 1,63 metra), vcelku lákavé.

Otázkou zostáva použiteľnosť vozidla v praxi. Áno, systém sám vyhľadá najbližšiu voľnú nabíjaciu stanicu, no každovečerné rozmotávanie špagety pri dome asi moc pohodlné nebude. Na zamyslenie je tiež fakt, ako všetku tú elektrickú energiu potrebnú na nabíjanie vyrobíme.