Mazda vracia Wankel do výroby, konečne sme sa dočkali

Japonská automobilka Mazda už pri predstavení elektrického modelu MX-30 hovorila o tom, že časom ponúkne aj Range Extender. Už od začiatku sa hovorilo o motore z Wankelovým princípom fungovania, čiže s rotačnými piestami, podobne ako mali kedysi športovo zamerané modely RX-7 a RX-8. Lenže voda v riekach tiekla a nedialo sa vôbec nič, len sa o tomto hovorilo. Teraz už prichádza čas, kedy automobilka reálne ukáže sériový produkt s toľko omieľaným riešením.

V modeli MX-30 je Range Extender potrebný ako soľ. Vozidlo má síce kapacitu batérií celkom slušných 35,5 kWh, ale zároveň má problém vo forme neefektívneho využívania energie. Reálne sa na plné nabitie tejto relatívne veľkej baterky dá prejsť do 150 km. To je naozaj málo a spotreba je väčšia ako majú väčšie elektromobily od Hyundaiu, Volkswagenu, BMW, vlastne od všetkých. Možno ešte Honda má podobný problém so svojim modelom e. Ten by tiež mohol mať väčší dojazd. V reálnych podmienkach, nie na papieri, samozrejme.

Nový Wankel bude fungovať v aute pri konštantných otáčkach a to je vlastne všetko, čo o ňom zatiaľ vieme. Objaví sa už zajtra na autosalóne v Bruseli, tak sa kľudne choďte pozrieť a zistíte viac, my vám informácie postupne prinesieme. Mazda MX-30 je tiež ťažké auto, čo znamená, že motor s výkonom 107 kW (145 k) a krútiacim momentom 270 Nm má naozaj čo robiť, aby ho rozhýbal. Na stovke je za takmer 10 sekúnd a maximum je obmedzené na 140 km/h.

Mazda sa nikdy netajila tým, že tento model nepripravovala pre prejazdy dlhších vzdialeností. Cieľom majú byť totiž mesto a prímestské oblasti, na ktoré stačí približne 100 km. Veď priemerný denný nájazd sa v Európe pohybuje okolo 60 km. Lenže je priemerný a zarátava aj ľudí, ktorí auto takmer nevyužívajú. Uvidíme ako teda bude fungovať Range Extender, akú bude mať nádrž a ako sa Mazda vysporiada s Apex Seals, ktoré robia starým verziám problémy. Tu môže byť kľúčom práve použitie konštantných otáčok a optimalizácia behu motora na jednu úroveň vďaka využitiu na nabíjanie.