Mazda 2 bude globálnym modelom, aj v Japonsku ju premenujú

Japonská automobilka Mazda predviedla novú verziu modelu 2. S inováciou prichádza celkom prelomová situácia, aj na domácom JDM trhu sa bude volať Madza2 a stratí tak názov Demio. To znamená, že celosvetovo sa bude volať rovnako.

Tvary sa veľmi nezmenili, ale to neznamená, že sú nudné, stále sú rovnaké ako doposiaľ, rovnako zaujímave. V triede určite nezaniknú. Niektoré prvky odkazujú na trojku, ale aj tak sa čarovať veľmi nedá, keď musí väčšina dielov ostať približne rovnaká.

To hlavné je zlepšenie technológií. V ponuke budú nové adaptívne LED svetlá, 360-stupňová kamera, rozoznávanie značiek a udržiavanie v pruhoch. Tradičnú klientelu poteší mäkší a komfortnejší podvozok.

Za príplatok bude napríklad vyhrievaný volant, lepšie sedadlo vodiča s väčšou možnosťou nastavenia, adaptívny tempomat, či automaticky stmievateľné spätné zrkadlo. Nie je prekvapením, že informačno-zábavný systém podporuje Apple CarPlay a Android Auto.

Európska verzia príde s ponukou motorov založenej na 1,5-litrovom štvorvalci. Ten bude mať výkon buď 55 kW (75 k), alebo 66 kW (90 k). Ako alternatíva ku šesťstupňovému manuálu bude automat s rovnakým počtom stupňov. Japonsko bude naviac disponovať verziou s 1,8-litrovým motorom a pohonom všetkých kolies.