Maserati Quattroporte odhalené!

Nové štvordverové Maserati má svoju premiéru jasne stanovenú. Je to januárový detroitský autosalón. Ale pre netrpezlivých automobilka odhalila o čo pôjde. Súčasné Quattroporte je podľa nás fantastické. Nielen zvukom, ale aj výzorom a celkový imidžom.

No a nové sa snaží dotiahnuť všetko ďalej. Spredu je jasné, že keď sa príliš snažíte, môžete to prehnať. Možno je to len tou farbou, ale svetlá vyzerajú až príliš komplikovane. Môže za to malá plocha, ktorá asi zakrýva výsuvné ostrekovače a vyzerá ako mračítka zvnútra.

Bočná silueta auta sa príliš nezmenila. Vyzerá stále ako klasické Maserati, len teraz sa predĺžil kufor. Tiež nie veľmi podarený detail. Ale znova to isté, ako pri svetlách. Iná farba možno predvedie, že práve takáto silueta je presne tým, čo auto vystihuje. Hlavne, že výduchy na predných blatníkoch ostali na svojom mieste.

Poslednou časťou auta, ktorá je jednoznačne najväčším sklamaním je zadok. Už prvý pohľad na kamuflované svetlá dával tušiť ich príbuznosť s Audi. Odhalenie domnienku len potvrdilo. Celkovo tvar horných partií veľmi inklinuje práve k ingolstattskej značke. Spodné zasa pripomínajú diela z Affalterbachu, konkrétne spodná časť nárazníka nám veľmi pripomína Mercedes-Benz E63 AMG. Musíme len dúfať, že sa konštruktéri zamyslia a prídu aj s originálnym Shooting Brake.

V porovnaní s odchádzajúcou verziou je nové Quattroporte dlhšie a ľahšie. Meria 5200 milimetrov a hmotnosť sa zastavila na 1940 kilogramoch (pokles o 50 kg). Najskôr sa na trh dostane klasicky zadokolka, ale hneď rok po uvedení pribudne možnosť pohonu všetkých kolies.

Na pohon bude pod kapotou motor V8 s objemom 4,7 litra od sesterskej značky Ferrari. Predpokladá sa, že bude mať výkon 338 kW (453 k). Na manuál bude treba zabudnúť, prevody budú automaticky radené systémom od ZF. Časom by sa mala ponuka motorov rozšíriť o prepĺňané verzie agregátov V6 a V8. Vraj sa dokonca uvažuje o naftovej alternatíve.

Nové Quattroporte je model pre rok 2014, čo znamená, že predaj sa začne v druhej polovici budúceho roka.