Londýnsky taxík musí čeliť útokom

Kam ten svet speje? Ako taxi budúcnosti je v New Yorku Nissan NV200. Nie je to zlé auto. Je vynikajúce. Len sa tam vonkoncom nehodí. Po Fordoch Crown Victoria tvoriacich cliché zo známych fotografií a filmov to je porovnateľný skok, ako keby nahradili rikše v Dílli… No, Nissanmi NV200.

Globálne taxi však potenciálne zasiahne aj Londýn. Metropola Anglicka má tiež svoju históriu, v ktorej veľkú úlohu hrá práve klasický taxík. Patrí ku kolorytu mesta rovnako ako Picadilly Circus, Nelson, Big Ben, Tower Bridge a St Pauls Cathedral.

Lenže vývoj je nezastaviteľný a už pri spustení projektu London Taxis International (LTI) v roku 1997 vznikla vlna nevôle. Možno si však budú musieť Londýnčania zvyknúť na NV200. Je síce omoho krajšia ako tá z New Yorku, najmä kvôli zliatinovým diskom a rozšíreniu karosérie, ale aj tak sa tam akosi nehodí.

Vodič budú mať radosť. Motor 1,5 dCi v Nissane s 66 kW (90 k) má kombinovanú spotrebu len 5,3 litra. To ušetrí niečo cez tisíc eur ročne. Ale stále to akosi nepasuje. Čo bude ďalej? Červený, dvojposchodový Nissan NV200? Alebo bez bočných dverí do Indie?