Londýnske taxíky budú hybridné

Londýnsky magistrát prijal rozhodnutie, že od 1. januára 2018 budú v meste prihlasovať len taxíky, ktoré nie sú naftové a majú určitú formu hybridného pohonu. Tým eliminujú špeciálne dodávky od Mercedesu. Ale nová spoločnosť v rukách Cherry vyrábajúca takmer tradičné londýnske taxíky to má premyslené.

Nový taxík od spoločnosti London EV Company sa pýši tým, že taxikárovi ušetrí až sto libier týždenne len na palive. Ak bude rozumne nabíjať, tak sa ani nebude opotrebúvať spaľovací motor. Áno, nový taxík je plug-in hybrid.

Objednávky na nové taxíky môžu záujemcovia posielať už od prvého augusta 2017. Podmienkami na to, aby od začiatku budúceho roka magistrát prihlásil sú naozaj zaujímavé. Vozidlo má byť schopné jazdy s nulovými emisiami, musí mať dojazd na elektrickú energiu aspoň 48 kilometrov a emisie na kilometer pod 50 gramov na kilometer. A niesmie byť diesel!

Geely, majiteľ London EV Company, teda aj majiteľ Volva, investoval 325 miliónov libier do novej fabriky. Volvo však testuje aj autonómne vozidlá. Žeby predsa? Autonómne taxíky sú však hudbou ďalekej budúcnosti. Zatiaľ stačí plug-in hybrid s dojazdom viac ako 600 kilometrov, pričom iba na elektrickú energiu to je 110 kilometrov.

Nový taxík bude mať dvere otvárateľné do uhla až 90 stupňov. A sú zavesené zozadu. Má byť aj lepšie spracovaný, má menej pazvukov z interiéru ako ktorýkoľvek taxík v Londýne doteraz. Teda okrem toho Mercedesu.

Chceme ho so spinermi a v červenej!