Land Rover Discovery Sport s usporiadaním 5+2 nahradí Freelander

Freelander už odišiel do histórie. Bol prelomovým modelom značky Land Rover, pretože produkty priniesol do segmentu SUV, čo, zdá sa, bol vynikajúci krok. Ale evolúcii sa nevyhol a zatiaľ ho nahradí nový model Discovery Sport. Ten priamo vychádza z konceptu Discovery Vision.

Nové meno však nebude žiadnym spôsobom ovplyvňovať väčšie Discovery. Aj keď, ak si nebudeme nič nahovárať, sedemmiestne usporiadanie bude vytvárať polemiku pri rozhodovaní. Teda sedem miest je trochu nadnesené, lebo reálne to je 5+2, ale aj to sa ráta. Núdzovo sa z podlahy batožinového priestoru dajú dve sedadlá vytiahnuť a použiť na prepravu cestujúcich. To je možné aj vďaka viacprvkovej menej priestorovo náročnej náprave. Tá by mala aj zlepšiť jazdné vlastnosti.

Nový dizajnový štýl, ktorý si Discovery Sport privlastnilo, posúva tavry skôr k Range Roveru Evoque, ako k veľkému Discovery. To nie je na škodu a vytvorí to nové spektrá zákazníkov, ktorí doteraz siahali po konkurenčných modeloch.

Keďže Land Rover je v prvom rade terénne auto, musí aj SUV zvládnuť určité terénne prekážky. Nájazdový uhol je 25° vpredu, 31° vzadu, prejazdový sa dostal na 21°. Disco Sport zvládne výjazd kopcom s uhlom až 45 stupňov a prebrodí až 600 milimetrovú vodu. Tieto parametre ho robia tým najschopnejším autom v triede kompaktných SUV.

Land Rover Discovery Sport 16

Disco Sport ako prvé v segmente ponúkne airbag pre chodcov. Takže ak mu skočíte pod kolesá, tak by ste mali mať menšie následky a poranenia. Upozorňujeme, že to nefunguje tak, že sa nafúkne a môžete na ňom ostať spať.

Pod prednou kapotou budú zo začiatku dva motory. Benzínový agregát ponúkne z objemu dvoch litrov vďaka prepĺňaniu výkon 180 kW (245 k) a krútiaci moment 338 Nm. Naftová verzia s 2,2 litrami dokáže vyprodukovať 140 kW (190 k). V priebehu roka 2015 pribudne aj alternatíva s označením ED4 s emisiami len 119 gramov CO2 na kilometer. Jediným motorom s manuálnou prevodovkou v základe bude výkonný naftový motor, ostatné dva ponúknu novú deväťstupňovú automatickú prevodovku.

V predaji a ponuke sa objaví v 170 krajinách sveta už začiatkom budúceho roka.