Lada začína s výrobou Röntgenového lúča

Je zvláštne, že Lada nazvala svoj nový model XRAY. Je to cool, je tam predsa X. Ale dotiahla ho do sériovej podoby, konečne. Produkcia sa začne už 15. decembra. Prví zákaníci nové auto dostanú už vo februári.

Po sedane Vesta je to už druhý úplne nový model ruskej značky. Sériový model je takmer rovnaký ako koncepty s rovnakým menom z rokov 2013 a 2014. Len tvary svetiel sa zmenili k sériovejšiemu stavu. Vo vnútri môže byť kožou potiahnutý volant, USB a AUX porty, elektrické otváranie okien a ovládanie zrkadiel, klíma, či parkovacie senzory.

Na platforme Renault-Nissan B0 Rusi použili až 500 vlastných prvkov. Do motorového priestoru bude osadený buď 1,6-litrový agregát s výkonom 78 kW (106 k), alebo 84 kW (114 k). Vrchol ponuky agregátov bude jedna-osmička s výkonom 90 kW (122 k). Posledný menovanú môže mať miesto manuálu aj automat.

Lada postaví XRAY aj na bariérové skúšky EuroNCAP a očakáva nie menej ako tri hviezdičky celkovo. Pár mesiacov po ruskom štarte by sa tak nový ruský automobil mohol pozrieť aj do Európy.