Lada Kalina oživí Datsun!

Datsun? Povedzme, že to je low-cost značka Nissanu. Na opačnom konci stojí Infiniti. Je to ako Dacia k Renaultu. Datsun však už nejaký čas nefunguje, ale aj tak s ním má materská firma veľké plány. Fénix Datsun, ktorý vstane z mŕtvych bude mať ultranízku cenovku. A to aj ak ste videli základnú cenu Dacie Logan, či Sandero.

Datsun zamieri skôr na pole Taty Nano. Riaditeľ Nissanu, Carlos Ghosn medzi rečou povedal, že auto má stáť,… Sadnite si radšej. Má stáť 2300 eur. Slovom dvetisíctristo eur. A to znamená výrobu na východe. Konkurencia čínskym zázrakom bude znamenať zjazd z ruskej výrobnej linky.

Nový Datsun bude produkovaný vo fabrike AvtoVAZ v Togliatti, čo je presne to isté miesto, odkiaľ vychádzajú pre ruský trh Lady a Nissany Almera Sedan.

No a znižovanie nákladov priviedlo konštruktérov na voľbu platformy Lady Kalina ako základu nového auta. Všetci však tvrdia, že karoséria a interiér budú úplne iné. No, porozmýšľajme. Z čoho by tak mohli byť za takú cenu. Sedadlá zo záhradnej kolekcie baumaxu? Karoséria z rovných plechov priamo zo železiarstva? No, zvedavosť sa nezaprie.

Nové Datsuny začnú svoju cestu v roku 2014 v Rusku, Indii a Indonézii. V prvom roku vraj majú byť predstavené dva modely a ďalší potom v roku 2015. Máme podozrenie, že prvé dva modely budú sedan a hatchback ako pri Kaline. A ešte vlastne, s Európou sa z pochopiteľných dôvodov nepočíta.