Kočka na traktore dala južný pól

Za svojimi cieľmi treba ísť. Nech je to aj dosiahnutie južného pólu, či položiť nohu na mesiac. To prvé asi bolo snom slečny menom Manon Osservoort. Lenže niekedy nie je ani tak dôležitý samotný cieľ, ako cesta. Manon sa do mrazivých podmienok vybrala na poriadnom stroji.

Slečna teda na trachtóre vyrazila na expedíciu nazvanú Antarctica2. Nie, medzeru sme nezabudli, naozaj tam nie je. Na mašine musela prejsť 2500 kilometrov. Začiatok výletu bol na ruskej základni Novo. Traktory však nechodia rýchlo, takže expedícia trvala 16 dní. Rýchlosť sa pohybovala v intervale 0,8-10 kilometrov za hodinu. To musela teda byť poriadna nuda. Manon asi využila bohatý vnútorný život ako rozptýlenie.

Hlavným podnetom na použitie traktora bol Sir Edmund Hillary, ktorý sa v prvej mechanizovanej snahe o dosiahnutie južného pólu tiež spoliehal na rovnaké stroje. Ten v roku 1958 použil konkrétne model Ferguson TE20, teda niekoľko kusov.

Slečna sa spoľahla na nový agrárny stroj Massey Ferguson MF 5610. Jasné, prešiel úpravami, aby sa lepšie pobil s extrémne nízkymi teplotami. Na vlečke mal nahodené nádrže s palivom a náhradnými kolesami. Od začiatku expedície bežal nonstop. Sprievodné vozidlá boli Hiluxy od Arctic Trucks s tromi nápravami a zásobami.