Japonská cesta: Mitsuoka

Japonsko sa dostalo do celého sveta, čo sa týka automobilov. Toyota Hilux je najčastejším nástrojom na prepravu zbraní na blízkom východe. Camry sa udomácnila v USA ako auto dôchodcov, ktorému na päty stúpa Honda Accord.

Ale nie všetky značky sa dovážajú do iných častí sveta. Takou je napríklad Mitsuoka. Malý japonský výrobca vyrábajúci autá so svojským dizajnom inšpirovaným niektorými britskými autami z histórie.

Mitsuoka Himiko

Roadster vyzerá nejako familiárne. Čo však pripomína? Vyzerá ako Morgan Aero 8. Svetlá pocházajú, podľa tvaru a usporiadania z Mini. Strecha bude plátenná v základnej výbave, na želanie je možné zvoliť pevnú skladaciu. Motor dodala Mazda. Dvojliter dosahuje 125 kW (170 k), čo je na 1230 kilogramov tak akurát.

Mitsuoka Orochi

Orochi je asi jediným športovým autom pripomínajúcim stvorenia z filmu Alien versus Predator. Cez päťstupňovú automatickú prevodovku ide výkon 171 kW (233 k)  z motora V6 od Toyoty. Poháňané sú samozrejme zadné kolesá. Výkon trocha degraduje hmotnosť, ktorá sa vyšplhala na 1590 kilogramov.

Mitsuoka Galue

Posledný model výrobcu má dve verzie. Kabrio a sedan pripomínajú vzhľadom Jaguar Mark II zo šesťdesiatych rokov alebo modely Rolls-Royce. Z motora V6 od Nissanu doluje sedan 136 kW (185 k) a 232 Nm. To je pri dĺžke skoro 5 metrov a hmotnosti 1510 kilogramov tak akurát, skôr málo. Kabrio využíva silnejší motor so objemom 3,7 litra ponúkajúci 227 kW (305 k) a 380 Nm. S výkonom však vrástla aj hmotnosť na 1630 kilogramov.

Zásadná otázka znie, či by napríklad Európa prijala takéto retro britské japonské autá.