Hyundai aj Kia vstupujú do prúdu malých crossoverov

Malé crossovery postupne z ponuky automobiliek vyhadzujú tradičnejšie MPVčka a kombíky. Hyundai však prichádza s úplne novým modelom, ktorý nemá nič nahradiť. Alebo žeby predsa? Bude pokračovať ix20? No vidíte.

Nový Hyundai Kona bude v rovnakej časti ponuky crossoverov ako napríklad Nissan Juke. Hovorí sa  tomu B-segment. Ale Kona určite nezapadne do šedi parkovísk, veď má trochu šialené tvary. Vpredu má dvojposchodové svetlá, pričom vrchná časť svieti cez deň LEDkami a obsluhuje smerovky. Spodná, tá najväčšia má zase diaľkové a tlmené svetlá. Úplne v spodnej časti nárazníka je zase pár hmloviek. Kona sa tak počtom svetiel vpredu vyrovná Citroënu C4 Cactus, či Multiple od Fiatu.

Výrazné tvary neprenikli do vnútra. Všetko je ergonomické, všetko je také, čo ste už niekde videli. Ale to práve potrebujete. Síce kričí zvonka, ale vnútri bude dobrým spoločníkom. Veď pozrite na fotky. Je tam samostatne stojaci dotykový displej podporujúci prepojenie ako s Applom, tak s Androidom, ale to majú všetky nové autá.

Kona bude mať na začiatok základný motor 1,0 T-GDI s výkonom 88 kW (120 k) a šesťstupňovým manuálom. Naftovú časť ponuky bude tvoriť 1,6-tka. Ale naozaj je to nutné? Omnoho zaujímavejší bude motor 1,6 T-GDI s výkonom 130 kW (177 k), ktorý bude spojený s automatom a pohonom všetkých kolies.

Svoj postoj k segmentu predstavila aj Kia vo forme modelu Kia Stonic. Ak si prečítate celý článok ešte raz, okrem časti o dizajne a vymeníte názov Hyundai Kona za Kia Stonic, tak budete vedieť o čom nový model bude.