Hybrindé Lambo prináša koniec sveta

Miura, Diablo, Murciélago… To všetko sú pojmy, ktoré znamenajú, že vodič musí mať istú dávku šialenstva, aby sa za volant posadil. Ale v Paríži automobilka s býčiskom v znaku ukáže model Asterion. A ten už nebude taký ako iné autá z minulosti.

Bude hybrid. Áno, čítate správne, je to kombinácia spaľovacieho motora a elektromotora. Takže ide po stopách BigMcLarenu P1 a LaLaLaFerrari. Model Asterion LPI 910-4 príde s desaťvalcom s objemom 5,2 litra z Gallarda, či Huracánu. Dosahuje 449 kW (610 k), ktoré dopĺňa elektromotor s 220 kW (300 k). Pohonné ústrojenstvo s 669 kW (910 k) spolupracuje so sedemstupňovou prevodovkou DSG a pohonom všetkých kolies, čo vlastne naznačuje aj názov.

Asterion dá kilo za 3 sekundy a pokračuje až k 320 km/h. Pri maxime je elektromotor už zbytočný. Ale do rýchlosti 125 km/h sa zase nemusí zapnúť spaľovacia jednotka. Dojazd na elektrickú energiu bude 50 kilometrov. Ak jazdí ako hybrid, tak spotrebuje iba 4,2 litra v kombinovanom cykle a emisie sú iba 98 gramov CO2 na kilometer.

A čo vlastne znamená názov? Asterion je inšpirovaný Minotaurom, LP je klasika, longitudinal posterior, čiže umiestnenie motora. Ale pridané písmeno I znamená Ibrido, čo znamená hybrid. Čísla rozkódujete aj sami.

Asterion vyzerá zaujímavo, ale my by sme radšej brali Miuru, alebo fialové Diablo SV.