Grenadier Quartermaster: Pick-up od Ineosu je tu

Novovzniknutá britská automobilka Ineos, ktorá vznikla na základe diverzifikácie chemickej firmy prichádza s novým modelom. Po 5-dverovom SUV, či skôr terénom aute Grenadier prichádza Grenadier Quartermaster, pick-up odvodený od tohto extrémneho terénneho vozidla.

Ineos Grenadier Quartermaster je vozidlo, ktoré sa nezľakne akéhokoľvek terénu a má pevné nápravy s adekvátnym systémom pohonu. Štandardne má dvojstupňovú rozvodovku, ale aj osemstupňovou automatickou prevodovkou s logami ZF. Za príplatok si viete dokonca doplatiť uzamykateľný predný aj zadný diferenciál. Toto auto vás v teréne nenechá v štichu a v prednom nárazníku schová aj väčší navijak.

Ale pozrime sa na to, čím sa odlíši od klasickej krátkej verzie. Toto auto je stále postavené na rámovom podvozku ako náhrada za pôvodný Land Rover Defender, ktorý sa prestal vyrábať roku 2016. Grenadier Quartermaster je predĺžený o 305 mm a ponúka zadnú ložnú plochu s rozmermi 1 619 mm na šírku a 1 564 mm na dĺžku. Tieto hodnoty sú naviac vylepšené šírkou 1 280 mm medzi blatníkmi. Každý, kto už niekedy prišiel do kontaktu s paletou štandardu eur vie na čo je táto šírka dobrá. Sklopné zadné čelo naviac dokáže odviezť, či skôr udržať 225 kg. Grenadier Quartermaster má tiež schopnosť ťahať príves s hmotnosťou až 3,5 tony.

O pohon sa starajú radové šesťvalce, ktoré sú od BMW. Sú pod kódmi B57 a B58. Trojlitrový šesťvalec spaľujúci benzín ma výkon 210 kW (286 k) a krútiaci moment 450 Nm. S ním dokáže hranaté vozidlo zrýchliť na stovku za 8,8 sekundy a zastaví ho až obmedzovač maximálnej rýchlosti, ktorý je nastavený na 160 km/h. V naftovom motore je ukrytý výkon 183 kW (248 k) a krútiaci moment 550 Nm. Maximálna rýchlosť je obmedzená rovnako, ale zrýchlenie na stovku trvá 9,8 sekundy. Toto však nie sú hlavné a základné vlastnosti modelu. Okrem užitočnej hmotnosti 760 kg sa medzi základné hodnoty radí určite aj svetlá výška 264 mm a brodivosť až 800 mm. Toto auto je stavané ako ozajstné terénne vozidlo a predvádza všetky dôležité charakteristiky podobnej sekcie trhu.

Veľmi pozitívna správa je, že aktuálne máme aj na Slovensku dovozcu tejto automobilky. Ineos Grenadier Quartermaster si tak môžete na špecifikovať aj u nás. Nemusíte si ho ísť zajednať do Británie. Dôležitým faktom pri tomto aute ostáva aj prevedenie interiéru. Má utilitárny charakter a dokáže presvedčiť, že strohosť je presne to, čo potrebujete. Dokážete ju rozbiť maximálne použitím kobercov, sivého čalúnenia a hnedého čalúnenia volantu s charakteristickým tlačidlom na klaksón. To dostalo formu kruhu s malým bicyklom, červenou farbou a nápisom TOOT.