FIAT Topolino je späť ako mikroauto s retro tvárou

FIAT Topolino je to auto, ktoré bolo na trhu ešte predtým ako prišla po druhej svetovej vojne, teda v päťdesiatych rokoch, nová FIATka 500. Automobilka aktuálne päťstovku v ponuke má, čiže oživuje druhé legendárne meno, ktoré sa zaslúžilo o rozvoj motorizmu na 4 kolesách v Taliansku. Ale nie je to len tak. Je to malý elektromobil, ktorý vznikol z vnútorností koncernu Stellantis. Vlastne nielen vnútorností.

FIAT Topolino sa vyrábal medzi rokmi 1936 až 1955 a bol malým vozidlom, ktoré poskytovalo základnú mobilitu. Základná filozofia sa teda nemení, ale zmenila sa tvár, ktorá viac ako pôvodný model pripomína práve novší model Fiat 500. Má tiež rovnako umiestnené svetlomety, dva kruhové segmenty pod sebou. Smerovky sú nižšie, čo je kontrast oproti koncernovým bratom Citroën Ami a Opel Rocks. Tieto majú smerovky až od čelným sklom. Veľkou transformáciou prešli bočné dvere. Tu majú formu lana s háčikmi. Lano vám veru pred vypadnutím z vozidla nejako zásadne nezabráni. Ale pôsobí cool a pridáva časť námornej tematiky.

Auto pôsobí až tak, že by tiež mohlo spĺňať podmienky zaradenia do výkladového slovníku ku heslu cute car. Jednoducho pobralo viac šarmu ako sesterské modely. A FIAT je skúpy na informácie, takže neprezradil, čo bude model Topolino poháňať. Ale je to až tak ťažké zistiť?

Každému musí byť jasné, že toto vozidlo bude elektrické. Veď kam by schovalo spaľovací motor? Elektromotor bude približne rovnaký ako v ostatných modeloch postavených na rovnakom princípe. Bude teda disponovať výkonom 6 kW (8 k) a maximálna rýchlosť bude 45 km/h. Toto auto predurčuje na zóny s ultranízkymi emisiami, kde sa aj tak viac ako 30 nejazdí. Batéria bude mať kapacitu 5,5 kWh a bude ju možné nabíjať zo štandardnej siete výkonom až 2,3 kW. To znamená bežnú 230V zásuvku. Na jedno nabitie, v režime WLTP, dokáž Citroën Ami prejsť až 75 km. To znamená, že FIAT Topolino na tom bude veľmi podobne, ak nie úplne rovnako.

Dostupnosť u nás je ešte otázna, ale skôr sa toto auto bude vynímať v prímorských destináciách a predpokladáme, že talianske mesta budú plné takýchto vozidiel. Odhaduje sa, že bude mať cenu do 7000 €. Ak to sú konkurenti modelu Topolino? Je to napríklad sesterský Citroën Ami, či Opel Rocks. Ale rozhodne nesmieme zabudnúť ani na Renault Twizy. Ten neumiestňuje pasažierov vedľa seba, ale za seba ako v monoposte, alebo ako vo filme Kokosy na snehu.