Fiat Tipo ide do terénu a hneď s novými motormi

Fiat Tipo ešte žije. A je lacnou alternatívou na trhu. My sme kedysi skúsili Tipo kombi, ale odvtedy už uplynulo fakt veľa času. Toľko, že prišiel facelift modelu. Malé rodinné auto, ktoré má v ponuke tri karosérie získalo nové detaily, ale hlavne nové motory.

Aj keď nová maska a trochu zmenené svetlá sú síce fajn, najviac zaujme verzia Cross, ktorá má plastovanie spodnej časti, ale iba pri hatchbacku. Takže konkurent pre Sandero Stepway je jasný. Aj náhrada za Logan MCV, ktorý skončí. Ale náhrada za Logan MCV Stepway nebude. A mohol by byť aj kombík s Cross sadou, vyzeral by fakt dobre.

Tipo môže ohroziť aj niektoré verzie 500X, z ktorého má kolesá. A dostal aj vylepšený a zvýšený podvozok, čo znamená, že svetlá výška narástla o 4 centimetre. A to nehovoríme o verzii Cross, tá pridáva ešte ďalšie tri centimetre.

Na prednej maske je zreteľný nový znak automobilky. Raz za čas sa mení aj to. Predné svetlá sú, po novom, Full LED a okrem nových 16 a 17-palcových zliatinových diskov sa môžeme pripraviť aj na nové farby. Pribudne oranžová Paprika a modrá Ocean.

A čo sa udialo s motormi? Atmosférické sú minulosťou, to je asi každému jasné. Miesto 1,4-litrového motora sa pod kapotou objaví litrový trojvalec FireFly, ktorý má 74 kW (100 k), čo je nárast o zásadné 4 kW (5 k). Krútiaci moment však úplne jedna-štvorku zadupe do zeme. Trojvalec má totiž 190 Nm miesto 127 Nm atmosféry. Naftová jedna-šestka bude mať výkon buď 70 kW (95 k), alebo 96 kW (130 k).

Od roku 2016 sa Fiatu podarilo predať až 670-tisíc kusov tohto modelu, čo je veľmi dobrý výsledok.