Fiat Ducato ide na vandrovku za oceán

K čomu len to prirovnať? Pre správne prirovnanie treba ísť do minulosti. Dodge Ram Van bol od roku 1971 až do roku 2003 klasickým americkým autom. Veľký motor, malý výkon a vysoká spotreba, spĺňal všetky základné atribúty na úspech.

Potom sa ale stalo niečo zvláštne. Koncern Chrysler, do ktorého patrí Dodge sa spojil s koncernom Daimler, kam zase patrí Mercedes-Benz. Asi viete kam tým mierim. Celé vany od Dodge niesli meno Sprinter. Nebola to náhoda, len prehodená maska a znaky za tie s baranom.

Daimler si postupne uvedomil, že práve Chrysler ho ťahá ku dnu, tak sa prebytočnej záťaže nedávno zbavil. Guľu si na nohu priviazal Fiat a začína byť jasné, kam celá dodávková vec smeruje. V prvom rade ale treba skonštatovať, že prvé, čo Taliani spravili bol bordel. Už nie je Dodge Ram, ale iba Ram. A nový Ram ProMaster bude… No predsa severoamerická verzia Fiatu Ducato. Po Sprinteri to bude asi šok. Porovnanie miesta v kabíne a komfortu cestovania jasne hovorí v prospech premenovaného Mercedesu.

Auto bude mať samozrejme prispôsobený vzhľad a tiež ponuku motorov. Ale 5,9 litrový V8 sa očakávať nedá, pretože pod kapotu sa jednoducho nevojde.

Ako to teda prirovnať? Vyzerá to tak, že Dodge je promiskuitná „děvka“ bez vlastného názoru, ktorá presadzuje vždy len to, čo jej partner vtlačí do hlavy. Prirovnanie je asi príliš silné a ide iba o znižovanie celkových nákladov spojené s globalizáciou modelov.

Reálne výsledky prestavby Ducata na Ram ProMaster budú známe začiatkom tretieho štvrťroka 2013.