Ferrari F12 – No, krásavec to nie je

Ferrari už dlho nespravilo auto, ktoré by bolo naozaj, ale naozaj pekné. Sú úžasné, technicky vyspelé, ale krása sa stratila niekde medzi požiadavkami európskej únie, aerodynamikou a náročnosťou techniky. A také je aj nové Ferrari F12 Berlinetta.

Karosériu síce navrhovalo Ferrari Styling Center a Pininfarina, ale ani trojvrstvový lak to špeciálne nezachránia. Kvalitám 250 GTO a 288 GTO však bude sekundovať ťažko. Na vnútro a ovládanie smeroviek tlačidlami na volante si už majitelia Ferrari zvykli.

Dynamické údaje zaujmú trochu viac ako dizajn. Motor V12 s objemom 6,2 litra vydá zo svojich útrob 544 kW (740 k) a 690 Nm. Len na zamyslenie, koľko má HEMI z americkej produkcie s objemom 6,1 litra? Asi výrazne menej.

Športovec, keď už nie krásavec, sa s týmito parametrami motora, hmotnosťou 1525 kilogramov a dvojspojkovou F1 prevodovkou vyskočí na stovku za 3,1 sekundy, dvojstovka z nuly je za 8,5 sekundy. Maximálna rýchlosť nie je dôležitá, lepší údaj je, že na testovacej trati vo Fiorane to dalo 1 minútu, 23 sekúnd, čo je najlepší čas zo všetkých skáčucich koníkov.

Aby sa zlepšilo ovládanie, tak sa skrátil rázvor, čiže karoséria je kompaktnejšia. Pomohlo aj zníženie ťažiska, hlavne posunutím motora smerom dole a tiež aj posádka sedí nižšie, prístrojovka je nižšia, takže všetko, čo sa len dá robiť.

Bezpochyby bude tento model žiadaný a takisto úžasný z pohľadu výkonu. A bude sa aj páčiť. Nám sa páči, ale nie tak ako legendy kalibru 250 GTO, 288 GTO, 275 GTB a napríklad F40!